Sözcü Plus Giriş

Bugün yani 30 Nisan tatil mi? 1 Mayıs’ta hangi kurumlar tatil yapacak? İşte 30 Nisan ve 1 Mayıs detayları…

1 Mayıs resmi tatil mi, 30 Nisan'da yani bugün okullar tatil olacak mı sorularının yanıtları merak ediliyor. Hafta sonuyla arasında sadece 1 gün olan 1 Mayıs İşçi Bayramı birçok kişi tarafından hafta sonuyla birleştirildi ve 4 günlük bir tatil ortaya çıktı. Ancak 30 Nisan resmi tatil ilan edilmedi. Bugün devlet kurumları ve okullar açık olacak...

Güncellenme: 08:42, 30/04/2018
Bugün yani 30 Nisan tatil mi? 1 Mayıs’ta hangi kurumlar tatil yapacak? İşte 30 Nisan ve 1 Mayıs detayları…

Resmi tatillleri fırsat bilen vatandaşlar kısa süreli de olsa dinlenme fırsatı buluyor. Bugün yani 30 Nisan’da okulların tatil olup olmadığını araştıran vatandaşlar için cevap okulların ve resmi kurumların tatil olmadığı yönünde oluyor. 30 Nisan’da tatil yok ancak yarın 1 Mayıs ve okullar, resmi kurumlar, bazı özel işletmeler tatil olacak…

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ?

Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir. Bu durumda kamu kurum ve kuruluşlarından olan Bankalar, Okullar, Hastaneler (aciller hariç) PTT, SGK gibi kurumlar da 1 Mayıs günü tatil olacak ve resmi işlemler yapılamayacaktır.

depo-1-mayis-tatil-mi

1 MAYIS’IN TARİHİ… 1 MAYIS NEDEN KUTLANIYOR?

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.