Burhan Kuzu liste dışı kaldı…

AKP’nin renkli isimlerinden İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, vekilliğe de veda etti. Her kabine değişiminde adı Adalet Bakanlığı için geçen ve kırmızı plaka bekleyen Kuzu, son dönemde gözünü TBMM Başkanlığı’na çevirdi. İsmail Kahraman’a karşı aday olmakta ısrar edince Erdoğan devreye girdi ve ikna etti. Kuzu sonuçta ne bakan ne de TBMM Başkanı olabildi. Kırmızı plakaya binemeden vekilliği de bitti.

Bir konferansta öğrencilerin yumurtalı saldırısına uğrayan, Başkanlık sistemini ise cansiperane savunan ve 2002'den beri AKP'den milletvekilliği yapan Prof Kuzu, 2001'de AKP'nin kurucu isimleri arasında yer almıştı.

Anayasa hukuçusu Kuzu ilk kez 2002'de İstanbul'dan milletvekili seçildi. 2007, 2011 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde de aday gösterildi ve Meclis'e girdi. Üç dönem kuralından dolayı 7 Haziran-1 Kasım 2015 arasında vekilliğe 5 ay ara vermek zorunda kaldı. Bu sürede Cumhurbaşkanlığı fahri danışmanlığı yaptı.

ADALET BAKANLIĞI İSTEDİ

2002-2015 yılları arasında kurulan AKP hükümetlerinde ismi hep Adalet Bakanlığı için geçti. Çok da istekli olmasına rağmen bakanlık görevi alamadı. Üç dönem boyunca TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı yaptı.

Kuzu, Meclis Başkanlığı için de aday olmak istedi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi ve geri çekilmesi için ikna etti. Böylece Kuzu'nun başkanlık hayali de suya düştü. Sosyal medyada yaptığı yorumlarıyla da dikkat çeken Kuzu TBMM'ye veda etti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...