Sözcü Plus Giriş

Çocuğunu arabanın arkasına bağlayan baba serbest bırakıldı

Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Yaylakent beldesi yakınlarında, 13 yaşındaki kızı F.K.’yi seyir halindeki minibüsün arkasında bağlı yolculuk ettiren baba İdris K. çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İdris K., daha sonra kızı F.K. (13) ile birlikte gazetecilerin karşısına çıkarak, soruları yanıtladı. İdris K. "Çocuğum arabanın bisiklet koyulan yerine binmek için çok ısrar etti. Kızımın ısrarına dayanamadım" dedi.

11:41 -

Sosyal medya başta olmak üzere basın kuruluşlarında görüntülerin yayılması üzerine tepkilerin oluşması üzerine Plaka Tanıma Sistemi kayıtlarından kimliği ve adresi tespit edilen sürücü İdris K. gözaltına alındı. Araç arkasına iple bağlanan kişinin, İdris K.’nin 13 yaşındaki çocuğu F.K. olduğu belirlendi. Dün akşam saatlerinde Orta İlçesi Jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınan minibüs sürücüsü İdris K., Orta ilçesinde adliye olmadığı için Şabanözü Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla buradaki adliyeye getirildi. Savcılık sorgusunun ardından nöbetçi mahkemeye çıkartılan İdris K., buradaki savunmasında, ailesiyle Yaylakent beldesindeki kız kardeşini ziyarete gittiklerini ve Dodurga köyündeki evlerine dönerken, hoşuna gittiği gerekçesiyle kızını aracın arkasına bağladığını söylediği belirtildi.

Mahkeme trafiği tehlikeye sokmaktan hakkında işlem yapılan İdris K., daha sonra jandarma tarafından Orta ilçesine getirildi.

“KIZIM ISRAR ETTİ, ÇOK PİŞMANIM”

Şabanözü Nöbetçi Mahkemesi tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan İdris K., kızı F.K. (13) ile birlikte gazetecilerin karşısına çıkarak, soruları yanıtladı.

ÇANKIRI'NIN ORTA İLÇESİNE BAĞLI YAYLAKENT BELDESİ YAKINLARINDA, 13 YAŞINDAKI KIZI F.K.'YI SEYİR HALİNDEKİ MİNİBÜSÜN ARKASINDA BAĞLI YOLCULUK ETTİREN İDRİS K., ÇIKARILDIĞI MAHKEMECE ADLI KONTROL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILDI. OLAY GÜNÜNÜ GAZETECİLERE ANLATTI. FOTO:DHA

ÇANKIRI’NIN ORTA İLÇESİNE BAĞLI YAYLAKENT BELDESİ YAKINLARINDA, 13 YAŞINDAKI KIZI F.K.’YI SEYİR HALİNDEKİ MİNİBÜSÜN ARKASINDA BAĞLI YOLCULUK ETTİREN İDRİS K., ÇIKARILDIĞI MAHKEMECE ADLI KONTROL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILDI. OLAY GÜNÜNÜ GAZETECİLERE ANLATTI. FOTO:DHA

İdris K., Kurban Bayramı tatili için yakın bir köyde oturan akrabalarını ziyaret ettiklerini belirterek olayın nasıl geliştiğini şöyle anlattı:

“İPLE BAĞLANMADI… ELBİSESİNİN ÜZERİNDEKİ ŞERİTLERİ İP ZANNEDİYORLAR”

“Dodurga köyümüzden Yaylakent beldesine doğru seyir halinde iken çocuğum arabanın bisiklet koyulan yerine binmek için çok ısrar etti. Ben ‘Olmaz’ dediysem de kızım çok ısrar etti. 8 çocuğum var. Bu nedenden dolayı yol güzergahındaki bir çeşmenin yanına durdum. Kızımın ısrarına dayanamadım.  Arka koltukta abileri izledi, aracımın arka kamerası var. Bu kameradan kendim de izliyordum. 15-20 kilometre hızla, yavaş yavaş 300-400 metre civarında gittim. Daha sonra çocuğumu indirdim. Arabaya bindik yolumuza devam ettik. İple bağlanmadı. Böyle bir şey yok. Elbisesinin üzerindeki şeritleri ip zannediyorlar. Böyle bir şey yok.Bana trafikte uygunsuzluktan dolayı para cezası kesildi. Para cezamızı ödeyeceğiz. Savcıya ifademizi verdik. Olayı olduğu gibi doğru bir şekilde anlattık. Benim gittiğim yerde trafik yoktu. Köy yoluydu.  Zaten bunun şehirde başka yoğun bir yerde yapmam. Yine de yapmayacaktım. Ben çocukları çok severim. Başka ceza gelirse devletimize karşı boynumuz kıldan incedir. Yaptığım işten pişmanım. Aracımın arkasındaki bisiklet taşıyıcı, çok kaliteli ve sağlamdır. 100-150 kilogram taşıdığını söyledi satıcı firma.”

 

FOTO:DHA

FOTO:DHA

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, ulusal ve yerel basına bir kız çocuğunun araç arkasına bağlanarak seyahat ettirildiğine
dair yansıyan görüntüler üzerine Şabanözü Cumhuriyet Başsavcılığınca olaya ilişkin soruşturma işlemlerine başlandığı belirtildi.

Olayın, anne, baba ve araç içesindeki 6 çocuğun seyahati esnasında gerçekleştiğinin ifade edildiği açıklamada şunlar kaydedildi:

“Araç seyir halindeyken, şüpheli babanın kızını bir süreliğine, bakım ve gözetim yükümlüğünü ihlal ederek trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek
şekilde seyahat ettirdiği tespit edilmiştir. Soruşturma işlemleri kapsamında minibüsün arkasındaki mağdurun avukat huzurunda ifadesi alınmıştır. Araç sürücüsü olan kızın babası şüpheli gözaltına alınmış, daha sonra Şabanözü Cumhuriyet Başsavcılığında hazır edilmesi sağlanmıştır. İfadesinin alınmasına müteakip, olayın oluşu, mağdur ve şüpheli beyanları, tedbirlerin ölçülülüğü ilkesi göz önüne alınarak, şüpheli adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir. Hakimlikçe talep doğrultusunda karar verilmiştir.”

Şüpheli babanın adli kontrol şartıyla salıverildiği aktarılan açıklamada, soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü kaydedildi.

İLGİLİ HABERÖlüme davetiyenin bedeli peşin 687 liraÖlüme davetiyenin bedeli peşin 687 lira
OLAYIN GEÇMİŞİ

Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Yaylakent beldesinde, seyir halindeki 34 RA 4649 plakalı minibüsün arkasında seyahat eden bir kişiye ait görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine jandarma ekipleri harekete geçmişti.

Plaka Tanıma Sistemi kayıtlarından kimliği ve adresi tespit edilen sürücü İdris K, Orta İlçe Jandarma ekipleri tarafından trafiği tehlikeye soktuğu
gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Araç arkasında seyahat eden kişinin, İdris K’nin 13 yaşındaki çocuğu F.K. olduğu belirlenmişti.

AJANSLAR

Son güncelleme: 22:53 28.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more