Çaldığı silahla polis memurunu şehit eden şahsa müebbet hapis

Tuzla’da hırsızlık ihbarı üzerine olay yerine giden polis memuru Battal Yıldız’ı, çaldığı silah ile şehit eden sanığın “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme” suçundan yargılandığı davada ilk celsede karar çıktı. Mahkeme, polisi şehit eden sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Çaldığı silahla polis memurunu şehit eden şahsa müebbet hapis

İstanbul Tuzla'da, 16 Temmuz tarihinde şüpheli hareketlerde bulunan bir kişinin olduğu anonsu üzerine, Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 32 yaşındaki polis memuru Battal Yıldız ekip arkadaşlarıyla birlikte olay yerine gitti. Kimlik sorgusu yapılmak istenen şüpheli kaçmaya başladı. Kaçarken, kendisini kovalayan polis memuru Battal Yıldız'a çaldığı silah ile ateş etti. Yıldız, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede şehit oldu.

“Ev ve iş yerinden hırsızlık”, “uyuşturucu madde bulundurmak ve kullanmak”, “ruhsatsız silah bulundurmak”, “yaralama” ve “yağma” gibi 28 suçtan emniyette kaydı bulunan Hikmet Sağır hakkında, “kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesinde ilk celsesi görülen duruşmaya tutuklu sanık Hikmet Sağır cezaevinden getirilirken, şehit polis memurunun eşi ve sanık avukatı salonda hazır bulundu. Şehit polisin babası ise duruşmaya izleyici olarak katıldı.

FOTO:İHA/Arşiv - Polisi şehit eden şahıs müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

FOTO:İHA/Arşiv – Polisi şehit eden şahıs müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Uyuşturucu almak için gelmiş

Uyuşturucu madde bağımlısı olduğunu söyleyen sanık Hikmet Sağır savunmasında uyuşturucu madde almak için İstanbul'a geldiğini belirterek, “Otobüs beklerken bonzai kullandım. Kendime geldiğimde üstüm başım perişandı. Otobüsler beni almak istemedi. Bilinçsiz bir şekilde dolaşmaya başladım. Bir iş yerinin önünden geçerken oraya girdim, dükkanın içini aradım. Laptopla silah çıktı, onları satma amaçlı aldım. Dükkandan çıkarken alarm çalmaya başladı. Polisler geldi, kimliğimi sordular. Kimliğimin olmadığını söyledim. Üzerimde silah olduğu için korkup kendilerinden kaçtım. Beni takip ettiler. Koşarken arkama bakmayarak 2 el ateş ettim. O sırada polis memuruna denk gelmiş” dedi.

Şehit polis memurunun eşi müşteki E.Yıldız, eşinin görevdeyken hayatını keybettiğini ve şikayetçi olduğunu söyledi.

FOTO:İHA - İstanbul Tuzla'da vurularak şehit olan Polis memuru Battal Yıldız'ın cenazesi memleketi Konya'nın Akşehir ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verilmişti. Şehit Polisin babası Hacı Ali Yıldız, cenaze töreninde oğlunun fotoğrafını bir an olsun elinden bırakmamıştı.

FOTO:İHA – İstanbul Tuzla’da vurularak şehit olan Polis memuru Battal Yıldız’ın cenazesi memleketi Konya’nın Akşehir ilçesinde gözyaşları arasında
toprağa verilmişti.
Şehit Polisin babası Hacı Ali Yıldız, cenaze töreninde oğlunun fotoğrafını bir an olsun elinden bırakmamıştı.

İlk celsede karar çıktı

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Hikmet Sağır'ı “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırarak, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...