Sözcü Plus Giriş

Cemal Kaşıkçı kimdir? Cemal Kaşıkçı nasıl öldürüldü?

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, son günlerde dünyanın bir numaralı gündeminden biri... 20 Ekim 2018 günü İstanbul'da kaybolmasından 18 gün sonra, Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'dan yapılan habere göre Cemal Kaşıkçı'nın konsoloslukta yaşanan arbede sırasında hayatını kaybettiği açıklandı. Suudi Arabistan’da yayımlanan kraliyet kararnamesiyle, Muhammed bin Selman'ın danışmanı Suud Kahtani ve Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri dahil üç istihbarat görevlisi daha bu olaydan dolayı görevinden alındı. İşte Cemal Kaşıkçı hakkında merak edilen ayrıntılar...

Güncellenme: 21:19, 21/10/2018
Cemal Kaşıkçı kimdir? Cemal Kaşıkçı nasıl öldürüldü?

Cemal Kaşıkçı kimdir? Cemal Ahmed Kaşıkçı (d. 13 Ekim 1958, Medine – ö. 2 Ekim 2018, İstanbul), Suudi gazeteci, köşe yazarı, yazar, eski genel müdür ve el-Arab News Channel’ın önceki genel yayın yönetmenidir. 18 Eylül 2017’de Suudi Arabistan’dan kaçtı ve düzenli olarak ülkesi Suudi Arabistan ve Muhammed bin Selman hakkında eleştirel yazılar yayınladı. 2 Ekim 2018’de Kaşıkçı’dan, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdikten sonra bir haber alınamaması üzerine gözaltına alındığı veya öldürüldüğü yönünde iddialar ortaya atılmıştı. Gerçek ortaya çıktı, ismini vermeyen Suudi bir yetkili konsoloslukta soruşturma sırasında Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü açıkladı.

CEMAL KAŞIKÇI NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

Suudi Arabistan hükümetinden üst düzey bir yetkili, adının gizli kalması koşuluyla Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, 2 Ekim'den bu yana kayıp olan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili yeni iddialar ortaya attı. Yetkili, Kaşıkçı'yı geri dönmeye ikna etmek üzere 15 kişilik bir heyetin İstanbul'a gönderildiğini ancak yapılan görüşmeler sırasında işlerin ters gittiğini söyledi.

İlginizi ÇekebilirSuudi Dışişleri'nden Cemal Kaşıkçı açıklaması! 'Cesedini bulmaya çalışıyoruz'Suudi Dışişleri'nden Cemal Kaşıkçı açıklaması! 'Cesedini bulmaya çalışıyoruz'

Suudi yetkilinin Reuters'a anlattığı olaylara göre, Kaşıkçı görüşme sırasında bağırmaya başladı ve bunun üzerine paniğe kapılan heyetten biri kişi Kaçıkçı'yı sakinleştirmek için arkadan boynuna sarılıp eliyle ağzını kapattı. Bu sırada Kaşıkçı hayatını kaybetti. Suudi yetkili ayrıca, Kaşıkçı'ya ne olduğuna dair kendilerine ilk etapta giden heyet tarafından hatalı bilgi verildiğini ancak daha sonra iç bir soruşturma açıldığını ve bunun da halen devam ettiğini aktardı.

CEMAL KAŞIKÇI’NIN HAYATI

Cemal Kaşıkçı 1958’de Medine’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Suudi Arabistan’da gördü. 1982’de Indiana Devlet Üniversitesi’nden işletme yüksek lisans yaptıktan sonra ülkesine döndü.

İlginizi ÇekebilirCemal Kaşıkçı'nın vasiyeti ortaya çıktıCemal Kaşıkçı'nın vasiyeti ortaya çıktı

1991’den 1999 yılına kadar Al Madina gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Ayrıca bu dönemde Afganistan, Kuveyt, Sudan gibi ülkelerde muhabirlik yaptı. 1987-1995 yılları arasında Usame bin Ladin ile bir kaç defa röportaj yaptı. 1999’dan 2003’e kadar Suudi Arabistan’ın İngiliz gazetesi Arab News’te yazı işleri müdür yardımcılığı yaptı. Buradan Al Watan’a geçtiken sonra iki ay boyunca yazı işleri müdürlüğü yaptı ancak Suudi Arabistan’ın dini kuruluşları hakkında eleştirel yazılar yazdığı gerekçesiyle görevden alındı. Bunun üzerine ülkeyi terk eden Kaşıkçı, Londra’da büyükelçilik yapan Prens Türki al Faysal’ın danışmanlığını yaptı.

İlginizi ÇekebilirUluslararası basından Cemal Kaşıkçı olayının soru işaretleri...Uluslararası basından Cemal Kaşıkçı olayının soru işaretleri...

Nisan 2007’de ikinci kez Al Watan’da yazı işleri müdürlüğü görevinde bulundu. Mayıs 2010’da yazdığı bir başka eleştirel yazıdan dolayı istifa etmek zorunda kaldı. 2010 yılında Al Watan’daki istifasının ardından, El-Velid bin Talal tarafından Bahreyn’deki el-Arab News Channel’ın genel yayın yönetmenliğine atandı. Ayrıca BBC ve Al Jazeera gibi kanallarda politik yorumculuk yaptı. Eylül 2017’de Suudi Arabistan’ı terk ettikten sonra ABD’de yaşamaya başladı ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Yayınlanma Tarihi:21:18,