Sözcü Plus Giriş

Cerrahpaşa direnişi sürüyor… Gece nöbetlerine başlandı

Üniversitelerin bölünmesi yönündeki yasa tasarısı kapsamında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin İstanbul Üniversitesi'nden ayrılmasına yönelik; öğrenciler, öğretim üyeleri, esnaf ve hastalar tarafından başlatılan eylem sürüyor. Fakültede gece nöbetlerine başlandı.

Seda ÖNCELER
Güncellenme: 09:16, 04/05/2018
Cerrahpaşa direnişi sürüyor… Gece nöbetlerine başlandı

Gelen tüm tepkilere rağmen TBMM, Milli Eğitim Komisyonu’ndan geçen; dördü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören 17 maddelik yasa tasarısının 7. maddesi, TBMM'de yeterli sayı bulunamadığı için 8 Mayıs’a ertelendi.

Yasa tasarısının dün akşam saatlerinde Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldüğü anlarda Cerrahpaşa’lı öğrenciler ise fakültenin bahçesinde mumlar yakarak ve şarkılar söyleyerek nöbet tuttu.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, tasarının ertelendiğini Twitter hesabından duyurdu. Fakültenin direnişi sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan ve Güney Kore ziyaretleri öncesinde Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında İstanbul Üniversitesi açıklaması.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesi ile ilgili tartışmaları ideolojik yaklaşımlar olarak yorumlayarak, “Her şeyde ideolojik yaklaşımdan uzak dürüst olacağız. Biz nitelik mi arayacağız, yoksa nicelik mi arayacağız. Burada öğrenci sayısı itibariyle kaliteyi arttıracak bir adımı atalım diyoruz” dedi.

Yayınlanma Tarihi:07:08,