Sözcü Plus Giriş

CHP’de tüzük toplantısı tartışmalı geçti

CHP’de parti tüzüğünün taslak metni üzerinde gerçekleştirilen toplantıda, “milletvekili adaylarının belirlenmesi” konusunda tartışma yaşandı. Toplantıda yapılan eleştiriler ve görüşlerin Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in koordinasyonundaki tüzük komisyonu tarafından değerlendirileceği belirtildi.

23:09 -
CHP’de tüzük toplantısı tartışmalı geçti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, milletvekilleri, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin, yeni tüzük taslağını ele almak üzere parti genel merkezinde gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 8 saat süren toplantıda, çok sayıda isim söz alarak, taslak tüzük maddeleri hakkında görüşlerini sundu.

VEKİLLERİN BELİRLENMESİ KONUSUNDA TARTIŞMA ÇIKTI

Toplantıda, milletvekilliği için adayların belirlenmesi konusunda yapılan düzenlemeye ise itirazlar yükseldi. Mevcut tüzükteki, “merkez yoklaması yöntemi uygulanarak belirlenecek adayların toplam sayısı, partinin gösterdiği milletvekili adaylarının yüzde 15'inden fazla olamaz” ifadelerine, “partinin en fazla 1 milletvekili çıkardığı yerlerden gösterilen toplam milletvekili aday sayısı bu orana göre hesaplanan milletvekili aday sayısına dahil değildir” şeklinde eklenen düzenleme tepki çekti. Yapılan eleştirilerde, bu düzenlemenin önseçimle milletvekili belirlenmesini ortadan kaldırdığı savunularak, bu durumun tüzüğü antidemokratik hale getirdiği ifade edildi.

CHP'nin tüzük taslağında, cumhurbaşkanı adayının belirlenmesine ilişkin düzenlemeye yönelik de bazı eleştiriler geldi. Taslakta, cumhurbaşkanı adayının, ön seçim, aday yoklaması, merkez yoklaması ve seçmen yoklaması yöntemlerinden biriyle belirleneceği belirtilirken, aday belirleme yönteminin net bir şekilde tüzükte yer alması, muğlak bırakılmaması gerektiği savunuldu. Toplantıda yapılan eleştiriler ve görüşler, Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'in koordinasyonundaki tüzük komisyonu tarafından değerlendirilecek.

Öte yandan Kılıçdaroğlu, 4 Mart Pazar günü de partisinin il başkanlarıyla bir araya gelecek. (ANKA)

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more