CHP’den ittifak hamlesi: Seçim barajı kalksın

CHP, yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılması için hazırladığı kanun teklifini, Meclis Başkanlığı'na sundu. Kanun teklifinde ''Yüzde 10 gibi oldukça yüksek bir seçim barajı toplumun önemli bir kesiminin temsilinin önünde engel olarak durmaktadır…İttifak tartışmaları da göstermektedir ki, bugün parlamentoda doğru bir temsil sisteminin sağlanabilmesi için seçim barajının derhal kaldırılması gerekmektedir. Barajın kaldırılması ile 16 Nisan referandumunun ardından gayrimeşru biçimde değişen sistemde yapılacak ilk seçimlerde küçük partilerin büyük partilere muhtaç olmasının önüne geçilecek, doğru ve adil bir temsil sistemi kurulabilecektir'' görüşü savunuldu.

CHP’den ittifak hamlesi: Seçim barajı kalksın

AKP ve MHP arasında kurulan ittifaka karşı CHP de, seçim barajının kaldırılması için kanun teklifini verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, CHP grup başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç’un imzasıyla, seçim barajının tamamen kaldırılmasını öngören bir kanun teklifi hazırlandı. CHP Grubu ittifak görüşmelerinde ayrıca, Mart 2017’de parlamenter demokrasinin güçlendirilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan 5 ayrı kanun teklifini de komisyona sunarak yeniden gündeme taşıyacak.

CHP'nin teklifinin gerekçesinde ”Türkiye'nin içerisinde bulunduğu siyasi krizin temelinde, milletin egemenliğinin temsil edildiği TBMM'nin gücünü azaltarak, yürütmenin gücünü artıran ve Cumhurbaşkanına çok geniş yetkiler tanıyan 12 Eylül Anayasası yatmaktadır. Ülkemiz içerisinde bulunduğu bugünkü siyasi krizi, parlamenter demokrasiyi güçlendirerek, güçler ayrılığı ilkesini ve hukukun üstünlüğünü egemen kılarak, Cumhurbaşkanlığını parlamenter demokratik sisteminin tanımladığı sınırların içerisine alacak reformlar yaparak aşabilir. Parlamenter demokrasi, milli iradenin TBMM'ne eksiksiz yansıtılmasıyla sağlanabilir” denildi.

86 MADDELİK PAKET

Kanun teklifinde ”Yüzde 10 gibi oldukça yüksek bir seçim barajı toplumun önemli bir kesiminin temsilinin önünde engel olarak durmaktadır…İttifak tartışmaları da göstermektedir ki, bugün parlamentoda doğru bir temsil sisteminin sağlanabilmesi için seçim barajının derhal kaldırılması gerekmektedir. Barajın kaldırılması ile 16 Nisan referandumunun ardından gayrimeşru biçimde değişen sistemde yapılacak ilk seçimlerde küçük partilerin büyük partilere muhtaç olmasının önüne geçilecek, doğru ve adil bir temsil sistemi kurulabilecektir” görüşü de savunuldu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ”İttifak teklifine karşı bir teklifimiz var. Baraj tüm partiler için sıfır olsun. İsteyen ittifak yapar, MHP gibi ağabeyinin bisikletinin arkasına atlar barajı aşar, ya da isteyen seçime girer 1 milletvekili de olsa iddiasını ortaya koyar. CHP olarak kimse bize yedeklenmesin, bütün siyasi partiler baraj sorunundan kurtulsun diyoruz. Parlamenter demokrasinin güçlendirilmesine ilişkin verdiğimiz 5 ayrı kanun teklifi, 1 yıldır bekliyor. Toplam 86 maddede değişiklik öngörüyor. Barajı sıfırlamak var, yurtdışı seçmenlerin meclise vekil yollaması var. Seçimlerin temel hükümleriyle ilgili, siyasi partilerin finansmanıyla ilgili kanun teklifi var. Yüzde 1 oy olan parti, devlet yardımından yararlansın diyoruz. Milletvekilinin, cumhurbaşkanının aldığı hediye asgari ücretin iki katıyla sınırlı olsun diyoruz.” açıklaması yaptı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...