CHP’den tren kazasına ilişkin önerge

CHP, Tekirdağ’daki yaşanan tren kazası için TBMM’ye araştırma önergesi verdi. CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre ve arkadaşları tarafından verilen önergenin gerekçesinde, 2004 yılında Sakarya’nın Pamukova ilçesinde yaşanan ve 41 kişinin ölümüyle sonuçlanan hızlandırılmış tren faciası da hatırlatıldı ve sorumlulardan hesap sorulmadığı vurgulandı.

CHP’den tren kazasına ilişkin önerge

Önergede ‘'14 yıl önceki kaza sonrası sadece makinistler cezalandırıldı. Dönemin Devlet Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman, cezai yaptırımla karşı karşıya kalmak bir yana ödüllendirildi ve milletvekili oldu. Ülkemizde kamu görevlileri ve siyasilere yönelebilecek her türlü idari ve adli soruşturmanın amacından uzaklaştırılmasının ağır bedelini, yeni toplu ölümlerin yaşandığı kazalarla ödemekteyiz” denildi.

Önergede ‘'Dönemin Devlet Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın, uzmanların uyarılarına, ‘Kimsenin keyfi için tren durduramam. Hızlı trenin hiçbir tehlikesi yok' sözleri hala akıllardadır. Tekirdağ'da yaşanan tren kazasının, nedenleri ile zincirleme sorumlularıyla ortaya çıkarılması amacıyla Meclis Araştırması açılmalıdır'' görüşü savunuldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...