Sözcü Plus Giriş

CHP’li Kasap: Sağlık kuruluşlarında her gün 30 şiddet vakası yaşanıyor

CHP Kütahya Milletvekili Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Ali Fazıl Kasap, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek amacıyla Türk Ceza Kanunu'nda değişiklik yapılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) kanun teklifi verdi. Kasap, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Sağlık kuruluşlarında her gün 30 şiddet vakası yaşanıyor" ifadelerini kullandı.

19:25 -
CHP’li Kasap: Sağlık kuruluşlarında her gün 30 şiddet vakası yaşanıyor

Türkiye’de sağlık çalışanlarının durumu her geçen gün daha da kötüye gidiyor. CHP Milletvekili Dr.Ali Fazıl Kasap yaptığı açıklamada, hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelen şiddetin hız kesmeden sürdüğünü, sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet vakasının yaşandığını söyledi.

CHP Kütahya Milletvekili Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Ali Fazıl Kasap

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap

Kasap, özelikle acil servislerde şiddetin kol gezdiği, sağlık çalışanlarının kendilerini emniyette hissedemedikleri, sağlık hizmetini güvenli ortamlarda veremediklerini, bu sorunun bir yandan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının can güvenliğini tehdit ettiğini, aynı zamanda sağlık hizmeti sunumunu da engeller hale dönüştüğünü öne sürdü.

İLGİLİ HABERElindeki keser ile doktora saldırdı, aile sağlık merkezindeki cihazları parçaladıElindeki keser ile doktora saldırdı, aile sağlık merkezindeki cihazları parçaladı

“GÜVENLİK YETERSİZ”

Bu durumun kabul edilebilir olmadığını ifade eden Milletvekili Kasap, “Her yıl nüfusumuzdan fazla sayıda acil servis başvurusu olmasının ve bu kışkırtılmış acil sağlık talebinin eldeki hizmet olanaklarıyla tam olarak karşılanamamasının yurttaşların sağlık hizmet beklentisinin yapay biçimde yükseltilmesinin de gelinen tabloda katkısı büyüktür. Ancak, açık olarak görülen bir başka gerçek, kamu idaresinin sağlık kuruluşlarının ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için alması gereken özel önlemleri de almadığı veya bunların yetersiz kaldığı bir gerçektir. Bu nedenle, sağlıkları ve yaşamları tehlike altında olan sağlık çalışanları başta olmak üzere sağlık hizmetinin tam olarak güvenli ve huzurlu bir ortamda gerçekleşmesi için Türk Ceza Kanunu’nda yeni bir yasa maddesinin kabul edilmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bütün üyelerinden acilen talep edilmekte ve beklenmektedir” dedi.

İLGİLİ HABERÖlüm haberini veren doktora saldırdı!Ölüm haberini veren doktora saldırdı!

CEZALARIN ARTTIRILMASINI İSTEDİ

CHP Milletvekili Kasap, sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline karşı, sağlık hizmeti sunumu esnasında veya verilen sağlık hizmetinden kaynaklanan nedenlerle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişinin, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını ve bu fiiller sonucu sağlık hizmeti kesintiye uğramış ise yukarıdaki fıkraya göre belirlenen cezanın yarı oranında artırılması için Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında TBMM Başkanlığına kanun teklifi vererek bunun bir an önce yasalaşması gerektiğini,  başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere tüm milletvekillerinin bu kanun teklifine destek vermesi gerektiğini söyledi. DHA

Son güncelleme: 19:50 21.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more