Cinsel istismar davası sanıklarına ceza yağdı

Geçtiğimiz hafta yaşanan iki korkunç çocuk istismarı haberinin ardından Türkiye adeta ayağa kalktı. Aralarında ünlü isimlerinde olduğu bir çok kişi duruma isyan ederken cezaların arttırılması hatta idam getirilmesi için kampanyalar düzenlendi. İnfial yaratan olayların ardından harekete geçen hükümet konunun araştırılması ve cezaların arttırılması için 6 bakandan oluşan bir komisyon kurulduğunu açıkladı. Tüm bunlar yaşanırken İzmir'de görülen bir çocuk istismarı davasından yüreklere su serpen, şerefsizlere korku salan bir haber geldi. Ele geçirdikleri çıplak fotoğraflarıyla tehdit ettikleri 14 yaşındaki bir kız çocuğuyla ilişkiye giren 3 sanığa ceza yağdı. Sanıklardan Cihan Kara'ya 132 yıl 6 ay, Yılmaz Çelik'e 39 yıl, Nazif Sert'e 52 yıl hapis cezası verildi. Nazif Sert, kararı duyunca duruşma salonunda baygınlık geçirdi. 

Cinsel istismar davası sanıklarına ceza yağdı

İzmir’de 4 yıl önce 14 yaşında olan E.A., sosyal medyadan tanıştığı Cihan Kara ile arkadaş oldu. İddiaya göre, bir sohbetleri sırasında E.A., Kara’ya çıplak fotoğraflarını gönderdi. Cihan Kara da fotoğrafları başkalarına ve ailesine göndereceği tehdidiyle E.A.’ya cinsel istismarda bulundu. Durumu ailesine ya da polise anlatması için tehdit edilen E.A. korkusundan yaşadıklarını kimseyle paylaşamadı. Şantajlarını sürdüren Cihan Kara’nın arkadaşları Yılmaz Çelik ile Nazif Sert de aynı yöntemi kullanarak, 2016 yılının Mayıs ve Haziran aylarında kıza cinsel istismarda bulundu. Yaşadıklarına daha fazla dayanamayan E.A., polise giderek olayı anlattı. E.A.’nın ailesinin de şikâyetçi olmasıyla 3 şüpheli, polisin düzenlediği operasyonla yakalanarak gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler tutuklandı, haklarında dava açıldı.

İLİŞKİYE GİRDİĞİNİ İTİRAF ETTİ

İzmir 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasına tutuklu sanıklar ile avukatları ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen katıldı. Tutuklu sanıklardan Cihan Kara, E.A. ile cinsel birliktelik yaşadığını itiraf ederken, “Ben sadece 2014 yılında E.A. ile ilişkiye girdiğimi kabul ediyorum. E.A.’nın yaşının da büyük olduğunu düşündüm. 2016 yılındaki suçlamaları ise kabul etmiyorum” dedi.

‘KAYINVALİDEMİ ÖLDÜRDÜM, YAPSAM SÖYLERİM’

Diğer tutuklu sanık Yılmaz Çelik ise “Böyle bir suçtan yargılandığım için utanç duyuyorum. Bu suçu işlediğime dair hiçbir delil yok” diye konuştu. Daha önce cinayet işlediğini, ancak E.A.’ya karşı bir eyleminin olmadığını iddia eden ve başka suçtan tutuklu bulunan sanık Nazif Sert de “Ben böyle bir suç işlemedim. Kabul etmiyorum. Ben daha önce kayınvalidemi öldürdüm. Bu suçu da işleseydim işlediğimi söylerdim” diyerek beraatini talep etti. Mahkeme heyeti, ‘tehdit ve şantajla cinsel istismarda bulundukları’ gerekçesiyle sanıklardan Cihan Kara’ya 132 yıl 6 ay, Yılmaz Çelik’e 39 yıl, Nazif Sert’e ise 52 yıl hapis cezası verdi. Kararın açıklanmasının ardından sanıklardan Nazif Sert duruşma salonunda bayıldı.

6 BAKANDAN OLUŞAN KOMİSYON KURULDU

Çocukların korunması hususunun Bakanlar Kurulunda detaylı bir şekilde görüşüldüğünü açıklayan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ başkanlığında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’dan oluşan bir komisyon kurulduğunu belirtti.

Bozdağ, “Komisyonun kuruluş amacı, çocuklarımızın korunması konusunda bugüne kadar aldığımız bütün tedbirlerin gözden geçirilerek daha etkin koruma için neler yapılması gerektiği hususunu çalışmak ve en kısa sürede hükümetimize yasal ve idari açısından yapılması gerekenler konusunda bir rapor sunmak olacaktır. Cezaların artırılması başta olmak üzere her alan tek tek ele alınacak ve sonucunda yapılması gerekenler bir rapora bağlanacak, yasal düzenleme gerektiren hususlar TBMM’de yasalaştırılacak, idari tedbirle yapılacak hususlarda gerekli düzenlemeler yapılacak ve gerekli tedbirler alınacaktır. Çocuklarımızın her biri bize emanettir. Her türlü suça karşı, ahlaksızlığa, saldırıya karşı çocuklarımızı korumak hepimizin vazifesidir. Öncelikle hükümetimizin ve güvenlik güçlerimizin, devlet kurumlarımızın başta gelen vazifesidir” dedi.

Çocuklara dönük cinsel istismar suçları başta olmak üzere suçların işlenmesini tamamen ortadan kaldırmanın sadece hükümetin çalışması ile ortadan kaldırılabilecek bir husus olmadığını, toplumun tüm kesimlerinin çocukları mağdur eden kişilerle mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen Bozdağ, “Sadece cezalarla bu meseleyi halledemeyeceğimizi bilmemiz lazım. Elbette en ağır şekilde cezalar verilecektir, infazlar yapılacaktır. Bu düzenlemenin içinde cezaların artırılması konusu ayrıca ele alınacak. 12 yaşı doldurmamış olan çocuklarımıza dönük suçlarla ilgili ayrı cezai yaptırımlar getirilebilecek, başka düzenlemeler rapor sonunda hayata geçirilecektir. Bu işin bir boyutu, çocuklarımız istismar edildikten sonra devreye giren boyutu, bunun caydırıcı yönü var. Ama bizim bu suçları önleyici ve bu tür suçlara karşı çocuklarımızı koruyucu adımları atmaya hepimizin özen göstermesi lazım. Burada sorumluluk 80 milyon insanımıza aittir. Bu tür sapıklarla, suçlularla, bu tür eğilimi olan kişilerle birlikte mücadele etmeliyiz” diye konuştu.
İZMİR, (DHA)

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...