Çividen çimentoya kadar üreten binlerce Türk yatırımcıya müjde. Yanı başımızda 88 milyar dolarlık fırsat

Irak hükümeti, IŞİD ile yapılan mücadelenin ülke genelinde büyük bir yıkım yarattığını, temel altyapının ve yıkılan binaların yeniden inşası için hesaplanan maliyetin de 88,2 milyar dolar olduğunu açıkladı. Yanı başımızdaki Irak'ta yaşanan bu devasa yıkım dünyanın bir çok noktasında devasa projelere imza atan Türk inşaat firmaları için de bir fırsat kapısı oldu.

Çividen çimentoya kadar üreten binlerce Türk yatırımcıya müjde. Yanı başımızda 88 milyar dolarlık fırsat

Irak hükümeti, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile yapılan mücadelenin ülke genelinde büyük bir yıkım yarattığını, temel altyapının ve yıkılan binaların yeniden inşası için hesaplanan maliyetin de 88,2 milyar dolar olduğunu açıkladı. Kuveyt’te düzenlenen bir konferansta konuşan Irak Planlama Bakanlığı Müsteşarı Kuzey Abdülfettah, kısa vadede 22 milyar dolara ihtiyaç duyulacağını, orta ve uzun vadede ise 65 milyar dolarlık bir yatırım gerekeceğini ifade etti. Abdülfettah özellikle konut sektörünün yatırıma en acil ihtiyaç duyulan alan olduğunu vurguladı.
2

HEM IŞİD HEM KOALİSYON GÜÇLERİ VURDU

IŞİD’in 2014 yılında Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’u ele geçirmesinin ardından özellikle ülkenin Batı bölgelerinde ordu ile müttefikleri, IŞİD’in ele geçirdiği yerleşim yerlerine yönelik büyük operasyonlar düzenlemişti. ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun hava bombardımanlarıyla destek verdiği operasyonlarda şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Özellikle Musul’daki konutların büyük kısmı ya tamamen yıkılmış ya da içinde yaşanamaz hale gelmişti. Musul’un sadece tarihi kent bölümünde 11.500 evin yıkıldığı 35.000 evin ise kısmen hasar gördüğü tespit edildi.
3

40 BİN EV TAMAMEN YIKILDI

Ülkenin en büyük ikinci kentinden IŞİD çıkarılmış olsa da, örgütün kentten kaçarken yıkıntılar arasına kurduğu bubi tuzaklarının hâlâ tamamen temizlenmediği ve birçok Musullunun yakınlarının cesetlerini molozların arasından çıkaramadığı da belirtiliyor. IŞİD’le çatışmaların yoğun geçtiği bir diğer kent olan Felluce’de ise 40.000’e yakın evin ya tamamen yıkıldığı ya da kullanılamaz hale geldiği belirtiliyor.

TÜRK FİRMALARI İÇİN FIRSAT

Yanı başımızdaki Irak’ta yaşanan bu devasa yıkım Türk inşaat sektörü için de bir fırsat kapısı oldu. İnşaat malzemeleri, alt yapı hizmetleri ve toplu konut inşaası alanında dünyanın bir çok bölgesinde faaliyet yürüten ve başarılı projelere imza atan Türk firmalar 88,2 milyar dolarlık bu pastadan büyük payı almak için yarışacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...