Sözcü Plus Giriş

Çocuğuna sarılırken öldürülmüştü… Katilleri için istenen ceza belli oldu

İstanbul Sultanbeyli’de iş yerinin önünde 3 yaşındaki çocuğuna sarıldığı sırada silahla vurulan Savaş Can’ın ölümüne neden olduğu iddiasıyla biri tutuklu, 2’si firari 3 şüpheliye ağırlaştırılmış müebbet hapis, bir şüpheliye ise 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Sevgim Begüm YAVUZ
Güncellenme: 13:59, 01/06/2018
Çocuğuna sarılırken öldürülmüştü… Katilleri için istenen ceza belli oldu

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, Ömer Özçoban'ın F.C. isimli kişiye cinsel tacizde bulunduğu iddiası üzerine soyadları Özçoban ve Can olan iki aile arasında Sultanbeyli'de 2016 yılının Eylül ayında olaylar çıktı. Bu olaylarda Muhittin Özçoban adlı kişi öldürüldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

İKİ AİLE ARASINDA HUSUMET

Olaylara ilişkin açılan davada, iki aileden taraflara çeşitli cezalar verildi. Daha sonraki tarihlerde yine iki aile bireylerinin arasında çeşitli olaylar meydana geldi. Özçoban ailesinin bazı fertlerinin, Can ailesine husumet besledikleri ve intikam almak istedikleri anlatılan iddianamede, şüpheliler Ömer, Erhan, Orhan ve Burhan Özçoban, Can ailesinin bireyi olan Savaş Can'ı öldürmek konusunda anlaşıp birlikte hareket etti.

cinayetÇOCUĞUNUN GÖZÜ ÖNÜNDE

Olayın gerçekleştiği 24 Eylül 2017'de, şüpheliler araçla Sultanbeyli Mimar Sinan Caddesinde bulunan adrese geldiklerinde, Savaş Can'ın 3 yaşındaki çocuğuna sarıldığı sırada şüphelilerden Ömer Özçoban araçtan inerek yakın mesafeden 4 el ateş ederek olay yerinden kaçtı. Savaş Can kaldırıldığı Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybeti. İddianamede, şüpheliler Ömer, Erhan ve Orhan Özçoban’ın suçu birlikte işleyen asıl fail konumunda, şüpheli Burhan Özçoban’ın ise suçun işlenmesine yardım eden feri fail konumunda olduğu belirtildi.

3 ŞÜPHELİYE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

İddianamede, firari şüpheliler Ömer, Erhan ve tutuklu şüpheli Orhan Özçoban'ın “tasarlayarak kan gütme saikiyle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, şüpheli Burhan Özçoban'ın da “tasarlayarak kan gütme saikiyle kasten öldürmeye yardım etme” suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianame, gönderildiği Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerce başlanacak.