Çöken binanın sahipleri İmar Barışı’na başvurmuş

Yasadışı yapılan temelsiz binaya bedel ödeyip ruhsat ve iskan alacaklardı. Sütlüce’de yıkılan 4 katlı apartman, İmar Barışı kapsamına giren binaların fiziki şartlarını gündeme getirdi. İnşaat Mühendisleri Odası “Komşu parseldeki temel kazısından bile etkilenerek yıkılan binaların, olası bir depremde ayakta kalması mümkün müdür?” diye sordu.

İstanbul Beyoğlu'nda zemininde toprak kayması oluşan 4 katlı bina dün tüm Türkiye'nin yüreğini ağzına getirdi. Bina tahliye edilirken, çevredeki apartmanlar da tedbir amacıyla boşaltıldı. Bina, zeminindeki toprak kayması nedeniyle büyük bir gürültüyle çöktü. Beyoğlu Sütlüce'de çöken 1994 yılında yapılmış ruhsatı ve iskanı bulunmayan binanın sahiplerinin İmar Barışı için başvuruda bulunduğu öğrenildi. 1994'te yapımına başlanan ve yıllar içinde kaçak olarak yükselen yapı yıkıldığı için artık İmar Barışı'ndan yararlanamayacak.

YIKIM KARARLARI İPTAL EDİLDİ

Hükümetin haziran ayında çıkardığı düzenlemeye göre, ruhsatsız olarak inşa edilen yapılar, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 oranında bedel ödenerek yasal hale getirilebiliyordu. Alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilirken, verilen yapı kayıt belgesi, kaçak yapı yeniden yapılana kadar geçerli oluyor. Sütlüce'de bina yıkıldığı için yapı kayıt belgesi alamayacak ve İmar Barışı'ndan yararlanamayacak. Yıkılan binanın yeniden inşası sırasında ise arsanın mevcut imar hakkı dikkat alınacak. Öte yandan, çöken bina ile ilgili bir açıklama yapan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, “İmar aflarıyla kaçak yapılaşmayı ödüllendirenlerden insanın can güvenliğini koruması, İstanbul'u depreme hazır hale getirmesi beklenmez” dedi.

KAÇAK BİNALARIN GÜVENLİĞİ TARTIŞILIYOR Sütlüce'deki bu bina dün Türkiye'nin gözü önünde büyük bir gürültü ile çökerek yerle bir oldu. Bu görüntü, kaçak binaların güvenliğine dair tartışmaları yeniden alevlendirdi.

KAÇAK BİNALARIN GÜVENLİĞİ TARTIŞILIYOR
Sütlüce'deki bu bina dün Türkiye'nin gözü önünde büyük bir gürültü ile çökerek yerle bir oldu. Bu görüntü, kaçak binaların güvenliğine dair tartışmaları yeniden alevlendirdi.

KAÇAK BİNA SAYISI NEDİR?

Olayın çok sayıda soruyu doğurduğu ve bu soruların muhatabının merkezi ve yerel yönetimler olduğu ifade edilen açıklamada “Sütlüce'deki olay projektörlerin iskânı olmayan, mühendislik hizmeti almadan üretilen kaçak yapılara çevrilmesini zorunlu kılmaktadır. İstanbul genelinde kaç tane böyle konut bulunmaktadır? Bu konutlarda kaç insan yaşamaktadır? İnsanların can ve mal güvenliği için ne gibi önlemler alınmaktadır? Komşu parseldeki temel kazısından bile etkilenerek yıkılan binaların, olası bir depremde ayakta kalması mümkün müdür” diye soruldu.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...