Cuma namazı: Cuma nasıl kılınır, cuma namazında okunacak sureler ve cuma namazı nasıl kılınır sorusunun cevabı…

16 Şubat Cuma günü ibadetlerini yerine getirecek müslümanları tatlı bir heyecan sardı. Bu hayırlı günde cuma namazını kılmak isteyen müminler camilere koşacak. Peki Cuma namazı nasıl kılınır, Cuma namazı kaç rekattır ve abdest nasıl alınır? Cuma namazı nasıl kılınır, abdest nasıl alınır? sorularının yanıtları ibadet edecek müminler tarafından araştırılıyor.

Cuma namazı: Cuma nasıl kılınır, cuma namazında okunacak sureler ve cuma namazı nasıl kılınır sorusunun cevabı…

Hayırlı cuma gününü ibadetle geçirmek isteyenler Cuma namazı nasıl kılınır, abdest nasıl alınır araştırıyor. Milyonlarca mümin sabırsızlıkla cuma namazını bekliyor. Namaz vaktinin gelmesi ile müminler camileri ve mescitleri dolduracak. Öğle namazı vaktinde kılınan cuma namazının müslümanlar için ayrı bir önemi bulunuyor. Müslümanlar cuma günü yapacakları ibadetlerden iki kat sevap kazanacağına inanıyor. Peki Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekattır, farz mıdır ve abdest nasıl alınır? İşte Cuma namazı nasıl kılınır sorusunun yanıtı… Hayırlı Cumalar…

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı, Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Bu Cuma namazında da inananlar camileri tıklım tıklım doldurmaya hazırlanıyor. Cuma namazı nasıl kılınır, cuma namazı kaç rekattır sorularına yanıt aradık.

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.
cuma-1

ABDEST NASIL ALINIR?

Elleri yıkama
“Eûzübillahimine şşeytanirracim-Bismillahirrahmanirrahim” Önce eller bileklere kadar ve parmak araları da ovuşturularak üç defa yıkanır.

Ağza su verme
Sağ elimize üç defa su alarak ağzımıza veririz. Her su alışta ağzımızı çalkalayarak ağızdaki suyu dökeriz.

Buruna su verme
Tekrar avucumuza su alarak üç defa burnumuza veririz. Sol el ile de sümkürür temizleriz.

Yüzü yıkama
Sonra iki avucumuza su alarak saç bitiminden çene altına kadar yüzümüzü üç defa yıkarız.

Sağ kolu yıkama
Önce sağ kolu dirsekle beraber üçer defa yıkarız.

Sol kolu yıkama
Sonra sol kolu dirsekle beraber üçer defa yıkarız.

Başı mesh etmek
Sağ elimizle başımızın dörtte birini mesh ederiz. Yani sağ elimizi ıslatıp başın dörtte birini sıvazlayarak ıslatırız.

Kulakları mesh etmek
Her iki eli de ıslatıp serçe parmaklarımızla kulaklarımızın içini mesh ederiz. Kulakların arka kısmını ise baş parmaklarımızla mesh ederiz.

Boynu mesh etmek
Sonra baş ve serçe parmaklarımızı kullanmadan işaret, orta ve yüzük parmaklarımızın dışı ile boynumuzu da mesh ederiz.

Ayakları yıkama
Ayaklara gelince, parmaklardan başlayarak önce sağ sonra sol ayağımızı topuk kemiği ile beraber üçer kez yıkarız.

Ayaklarımızı yıkarken parmak aralarımızın iyice yıkanmasına dikkat etmemiz gerekir.
cuma-mesaji1

Tüm Müslümanlar Cuma ibadetlerini yerine getirmek için büyük bir heyecan içinde. Peki Cuma namazı nasıl kılınır? Abdest nasıl alınır? Cuma namazı kaç rekattır? gibi merak edilen soruların cevapları derledik. Hayırlı cumalar…

CUMA GÜNÜNÜN ÖNEMİ

Cuma; cem olmak, toplanmak manalarına gelir Cuma günü, Müslümanlar için çok önemli bir gündür.Bu günde Müslümanlar camide toplanıp birlikte Cuma namazını kılarlar Topluca yapılan bu ibadet, o günü bayram günü değerine yükseltir.

Bu sebeble Cuma gününe Seyyidü`l-eyyam, yani, günlerin itibarlısı,efendisi de denir.Bütün hayırlı işlerin Cuma günü meydana geldiği; tarih boyunca pek çok kudsî hâdiselerin hep Cuma günü zuhur ettiği rivayet edilir.

Cuma ferdi cemiyete; cemiyeti milliyete bağlayan ve toplum arasında düşünce, inanç, amaç ve hizmet birliğini sağlayan bir gün-dür İslâm Dîni bu günü mü’minler için haftalık toplantı ve toplu halde Allah’a yönelme, ibâdette bulunma zamanı olarak belirlemiş-tir Bir hafta içinde ortaya çıkan meseleler, olaylar ve sosyal konular cuma günü ele alınıp Kur’ân’m süzgecinden geçirildikten sonra bir komprime haline getirilerek cemaate sunulur.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...