Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İlker Başbuğ’a Afrin yanıtı! İlker Başbuğ ne demişti?

Son dakika gelen haberlere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Afrin'e yönelik yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'nın sözlerine yanıt verdi. Peki İlker Başbuğ Afrin operasyonuna ilişkin ne söylemişti? İşte İlker Başbuğ'un o açıklamaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanıtı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İlker Başbuğ’a Afrin yanıtı! İlker Başbuğ ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir basın mensubunun İlker Başbuğ'un, “Afrin siyasete alet edilmesin” sözlerini hatırlatması üzerine, “Ben bunu az önce duydum ve bir Genelkurmay Başkanı'ndan, emekli de olsa, böyle bir açıklamayı duymak, bizler için büyük bir talihsizliktir. Bir defa, siyasete alet edildiğini söylemek onun haddine mi? Yazıklar olsun gereği yapılacak” cevabını verdi. İlker Başbuğ neler söylemişti?

İLKER BAŞBUĞ’DAN AFRİN AÇIKLAMASI

Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Suriye’nin Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekatı’nın siyasete alet edilmemesi gerektiğini belirterek, “Afrin’de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil” demişti.
erdogan1

Bir dizi ziyaret için Adıyaman'a gelen emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Suriye'nin Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik 20 Ocak'ta başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekatı'nı değerlendirmiş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harekattan başarı ile çıkacağını ve bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini belirterek İlker Başbuğ, “Tabi Afrin denildiğinde Afrin’de bir yerleşim yeri var. Nüfusunun 180 bin civarında insanın yaşadığı bir şehirden bahsediyoruz. Elbette bu harekat en ince detaylarına kadar planlanmıştır. Planlandığı şekilde icra edilecektir” demişti.

Başbuğ’un açıklamaları şöyle:

“Afrin'de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil. Asker canını almış, görevini almış, görev için çatışıyor. Şehit oluyor, kanını akıtıyor. Böyle konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum. Türkiye geleceğin güçlü bir devleti olacak. Bugün de durumumuz zaten ortada, böyle bir devlet varken, siz küçük emeller peşinden gidip bunu YPG'ye, PYD'ye adeta Türkiye karşısında böyle bir tartışılması bile çok rahatsız ediyor. Bu rahatsız edici bir şey, bu mukayese edilecek, karşılaştırılacak bir konu değil. Bunu daha evvelde söyledik, ümit ediyorum sağduyulu hareket, sağduyulu bu olaya bakış nerede? Amerikan Birleşik Devletleri başta olmak üzere hakim olur ve bu yanlış maceradan vazgeçilir. Çünkü aynı şey devam ederse bakın Amerika Birleşik Devletleri çok şey kaybeder.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...