Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanlığı’ndan Fransa’ya tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, "Türkiye'nin SDG adı altında kendini meşrulaştırmaya çalışan PKK/PYD/YPG ile ilgili duruşu açık ve nettir. Türkiye ile bu tür terör yapılanmaları arasında 'diyalog, temas, arabuluculuk' gibi ciddiyetten uzak yaklaşımları reddediyoruz" açıklamasında bulundu. 

09:38 -
Cumhurbaşkanlığı’ndan Fransa’ya tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un terör örgütü üyelerini sarayında ağırlayarak destek sözü vermesi ve Türkiye ile terör örgütü SDG arasında arabulucuk yapmak istediği yönündeki açıklamalarını ciddiyetten uzak açıklamalar olarak değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin SDG adı altında kendini meşrulaştırmaya çalışan PKK/PYD/YPG ile ilgili duruşu açık ve nettir. Türkiye ile bu tür terör yapılanmaları arasında ‘diyalog, temas, arabuluculuk’ gibi ciddiyetten uzak yaklaşımları reddediyoruz. Terör yapılanmalarını meşrulaştırmak anlamına gelecek adımlar atmak yerine dost ve müttefik kabul ettiğimiz ülkeler terörün her türüne karşı açık ve net bir tavır sergilemelidir. Farklı isim ve kılıflar terör örgütünün kimliğini gizleyemez” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Suriye’de faaliyet gösteren Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) destek verme taahhüdüne Twitter hesabından tepki göstererek, *Fransa’nın PYD/YPG’ye destek garantisi vermesi ve bu yöndeki açıklaması alenen teröre destektir. Bu, Türkiye’ye saldıran terör örgütleriyle açıkça işbirliği ve dayanışmadır. Terör örgütlerine destek ve dost olan Türkiye’nin desteğini ve dostluğunu kaybeder. Terör örgütleriyle Türkiye’ye karşı dayanışma içine giren/ saldıranlar aynı muameleyi görür; Türkiye’nin hedefi olurlar; umarız Fransa böyle bir adım atmaz” açıklamalarını yaptı.

İHA

Son güncelleme: 10:54 30.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more