Sözcü Plus Giriş

Daha önce 8 kişi ölmüştü! Aynı hastanede yine yangın…

Bursa'da daha evvel çıkan yangında 8 kişinin hayatını kaybettiği Şevket Yılmaz Hastanesi'nde yine yangın paniği yaşandı. Dumanların kapladığı hastane tahliye ediliyor.

Güncellenme: 00:02, 03/02/2018
Daha önce 8 kişi ölmüştü! Aynı hastanede yine yangın…

Edinilen bilgiye göre, 26 Mayıs 2009 tarihinde çıkan yangındaki 8 kişinin hayatını kaybettiği Şevket Yılmaz Hastanesi’nin eksi ikinci katındaki MR odasında yangın çıktı.

Foto: İHA

Foto: İHA

Akşam saatlerinde panodan sıçrayan kıvılcımdan kaynaklandığı öğrenilen yangın paniğe sebep oldu. Yangın söndürme tüpüyle hemen alevlere müdahale edildi. Yangın kısa sürede söndürüldü. Yoğun dumandan ve yangına tozla müdahale edilmesinden dolayı panik yaşandı.

Foto: İHA

Foto: İHA

Duman ve söndürme tozundan etkilenen bölümlerde bulunan hastalar derhal tahliye edildi. Bina dışına taşınan hastalar, 112 ambulanslarıyla çeşitli hastanelere sevk edildi.

Foto: İHA

Foto: İHA

Görevlilerin bazı hastaları sırtlarında taşıdıkları görüldü. Yangının hasara sebep olmadığı, elektrikler kesilmediği için yoğun bakımdaki hastaların tedavisinin normal olarak devam ettiği öğrenildi.

YANGIN PANOSUNDAKİ ALARM AKTİF HALE GELMİŞ

Hastanedeki olayla ilgili Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nden de açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanemizde Ana bina eksi 2’nci katta bulunan görüntüleme merkezindeki MR ünitesi teknik odasında, yangın panosundaki alarm belirlenemeyen bir sebeple aktif hale gelmiştir. Söndürme sistemi devreye girmiş ve olası yangını engellemek üzere otomatik olarak FMF kuru gazı ortama boşaltmıştır. Dolayısıyla herhangi bir yangın durumu ya da kablo dumanı oluşmamıştır. Devreye giren yangın alarmı nedeniyle hastanemize gelen itfaiye yangın oluşmadığı için olay yerini kontrol ettikten sonra hastanemizden ayrılmıştır.

“ACİL BÖLÜMÜ NORMALE DÖNDÜ”

Otomatik yangın söndürme sisteminin ortama verdiği kuru gazın kokusunun hastanemiz acil servisine ulaşıp, oluşabilecek olası paniğin önüne geçmek üzere hastanemiz acil servisi boşaltılmıştır. Acil servisimizin kırmızı alanında bulunan hastalar yakındaki hastanelerimize nakledilmiş, diğer acil bölümlerindeki hastalar hastanenin uygun bölümlerine alınmıştır. Yaklaşık yarım saat sonra acil servisteki yangın söndürme sisteminin kuru gazının kokusunun dağılması üzerine hastane acilimiz normal işleyişine geri dönmüştür. Bu olaydan dolayı herhangi bir hasta ya da çalışanımızda yaralanma, etkilenme vs bir olumsuzluk yaşanmamıştır. Konu ile ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır.”

Yayınlanma Tarihi:19:08,