Sözcü Plus Giriş

Denizli’de bayram namazı saat kaçta? İşte il il bayram namazı saatleri

Bayram sabahları müminler abdest alıp en güzel kıyafetlerini giyerek cemaatle birlikte bayram namazını kılıyor. Bayram sabahına hazırlık yapmak isteyen vatandaşlarımız da bayram namazı saatlerini internet üzerinden araştırıyor. Bayram namazı saatleri il il değişiklik gösteriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bildirilen bayram namazı saatlerini haberimizde derledik. Denizli'de bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte il il bayram namaazı vakitleri...

11:05 -
Denizli’de bayram namazı saat kaçta? İşte il il bayram namazı saatleri

Bayramlaşmadan önce yapılması gereken en önemli görev bayram namazı. Sabah erkenden bayram namazını kılmaya gitmek isteyenler bayram namazı saat kaçta sorusunun cevabını araştırıyor. İslam dininde yılda iki kez bayram kutlanıyor: Ramazan ve Kurban Bayramı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan Kurban Bayramı namazı saatlerini haberimizden öğrenebilirsiniz.

DENİZLİ BAYRAM NAMAZI SAATİ: 21 Ağustos 2018 Salı 07:03

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ

DENİZLİ’DE BAYRAM NAMAZI KILINABİLECEK CAMİLER

Arasta Camii
Merkez, Kaleiçi Çarşısı içindedir. Onarım geçirmiş olan cami kırma çatıyla örtülüdür. Caminin giriş cephesinde Osmanlıca mermer kitabesi bulunmaktadır. H. 1323 ve H. 1325 tarihi okunmaktadır.

Un Pazarı Camii
Merkez, Kaleiçi Çarşısı içinde yer almaktadır. İki katlı yapının zemin katı dükkan, üst katı cami olarak kullanılmaktadır. Kırma çatılı caminin üzeri alaturka kiremitle kaplıdır.

Hacıbaki Camii
Merkez İlçe'de bulunan caminin dış cephesinde dikdörtgen pencereler açılmıştır. Üzeri kırma çatıyla örtülü olup, alaturka kiremitle kaplıdır. Caminin mihrabı barok süslemelerle hareketlendirilmiştir. Duvarlardaki kalemişi süslemeler geçtiğimiz yıllarda boya ile kapatılmıştır.

Hatipoğlu Camii
Yaklaşık kare planlı harim bölümüne ve önünde sonradan ilave edilmiş kapalı bir son cemaat yerine sahip Camii, kırma ahşap çatılı olup alaturka kiremit kaplıdır. Geniş ahşap saçakları vardır. Kerpiç malzeme ile yığma tarzda inşa edilen yapının güney cephesi dışındaki cepheleri sıvalı ve boyalıdır. Güney ve batı cepheleri tamamen sağır  olan yapının doğu cephesinde üç adet dikdörtgen fonlu basit pencere yer almaktadır.  Yapıdaki tüm doğramalar ahşaptır. Köşede konumlanan taşınmazın bahçe duvarları üzerinde karo taşlarla kaplanmış bir çeşme yer almaktadır. Çeşmenin devamında yer alan bahçe duvarları babalara sahip iken sonraki dönemde araları örülerek bahçe duvarı yükseltilmiştir.

Yapının giriş mekanının ahşap saçakları ve çatısı cami harim üst örtüsünden farklı düzenlenmiştir. Çatı harimden ayrıdır. Bu giriş mekanı ahşap bir merdiven ile ulaşılan ve ahşap dikmelere oturan ahşap döşeme ve tavana sahiptir. Cami harimi de ahşap tavanlı olup, güney duvarında yarım daire profilli basit bir mihrabı vardır. 20.yy'ın hemen başlarında yapılmış olan yapı, konumu, boyutları ve yöresel malzeme kullanımı ve cephe düzeni ile korunması gerekli bir yapıdır.

acipayam_yazir_camii_54

Yazır Kasabası Çarşı Camii

Yapının son cemaat yeri gibi düzenlenen giriş kısmı içten tamamen açılarak, cami harimine dahil edilmiştir. Kurul kararı ile cami parseli içinde bulunan tek katlı imam evi yıkılarak kaldırılmıştır. Ayrıca yakın zamanda batı beden duvarındaki belverme nedeni ile duvarı desteklemek üzere beton destek duvarı yapılmıştır. Caminin boyası yenilenerek rengi değiştirilmiştir. Giriş mekanı önüne de sac malzeme ile ilave bir bölüm yapılmıştır.

Yazır Kasabası Çarşı Camii
Giriş açıklığı üzerindeki kitabesine göre “Hacı Ömer Ağa” adlı bir zat tarafından 1802-3 yılında inşa ettirilmiştir. Derinlemesine dikdörtgen olan cami, altısı bağımsız on adet ahşap destek ile mihraba dik üç sahına ayrılmıştır. Harim duvarları ve tavanında yer alan süslemeleriyle döneminin en gözde örneklerinden biridir. Duvarlarda yer alan resimlerde minyatür üslubu ağırlığını hissettirmektedir. Resimlerin panolar halinde duvar yüzeylerine çizilişlerinde gösterişten kaçınıldığı gözlenmektedir. Bu resimlerde özellikle cami, natürmort, bitki ve ağaç motiflerine yer verilmiştir. Ayrıca caminin tavanı da çıtalarla küçük karelere ayrılmış ve bu kareler, belirli aralıklarla serpiştirilmiş bitki motifleriyle süslenmiştir (Çakmak 1991).

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more