Sözcü Plus Giriş

Dev ateş yakıldı! Kakava festivali başladı

Edirne’de, baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdırellez (Kakava) şenlikleri Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi’nde yakılan dev şenlik ateşiyle başladı. Binlerce kişinin katıldığı şenlikte davul zurna eşliğinde göbek atan katılımcılar, kor halini alan Kakava ateşinin üzerinden atlayıp dilek diledi.

22:49 -

Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi alanında yapılan Kakava Şenlikleri, renkli görüntülerle başladı.

DHA

DHA

Şenlikleri izlemek için yerli ve yabancı binlerce kişi, turlarla ve özel araçlarıyla gündüz saatlerinden itibaren kente geldi. Şehirde tüm otel ve pansiyonlar doldu.

DHA

DHA

Şenlik açılışının yapılacağı Sarayiçi'ne gelen konuklar, Roman dans grupları tarafından çalınan davul zurna eşliğinde göbek atarak gönüllerince eğlendi. Romanların kıvrak dansları ise ilgiyle izlendi.

İLGİLİ HABERHıdırellez ne zaman? İşte 2018 hıdrellez nasıl kutlanır, hıdrellezde nasıl dilek dilenir sorularının cevapları...Hıdırellez ne zaman? İşte 2018 hıdrellez nasıl kutlanır, hıdrellezde nasıl dilek dilenir sorularının cevapları...

KAKAVA ATEŞİNDEN ATLADILAR

Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Recep Gürkan, ve şehrin önde gelenleri, hep birlikte ağaç dallarından oluşan odun parçalarını tutuşturup dev Kakava ateşini yakarken, kısa sürede alevler 10 metreyi buldu.

DHA

DHA

Kakava şenliklerine gelenler Kakava ateşini cep telefonlarıyla kaydetti. Kakava ateşi çevreye yüksek derece ısı verince, çevredekiler uzaklaştı.

DHA

DHA

Ateşin kor halini almasının ardından üzerinden atlayanlar, gönüllerince eğlenip hıdrellezi kutladı.

kakava-dha-resimid_4949169

Roman kızları ise fotoğrafçılara Kakava ateşi başında poz verdi. Şenliğe katılanlar bol bol Kakava ateşi önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. DHA

Son güncelleme: 23:39 05.05.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more