Sözcü Plus Giriş

Devlet Tosun’a teşvik vermiş

Binlerce kişiden topladığı 511 milyon lira ile kayıplara karışan Çiftlik Bank’ın CEO’su Mehmet Aydın’ın devleti de dolandırdığı anlaşıldı. Aydın, Konya’da çiftlik kurma iddiasıyla devletten 210 bin lira hibe almış. CHP’li Aydın “80 milyon dolandırıldı” dedi

Veli TOPRAK
03:11 -
Devlet Tosun’a teşvik vermiş

77 bin 843 kişiden 511 milyon lira toplayıp yurtdışına kaçan Çiftlik Bank'ın CEO'su Mehmet Aydın'ın devleti de dolandırdığı ortaya çıktı. Aydın'ın Konya Akşehir'de kuracağı çiftlik için devletten 210 bin lira hibe aldığı anlaşıldı. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, “Bu adam herkesin gözü önünde dolandırıcılık yaparken, hükümet ne yapıyordu? Sadece 80 bin kişiyi değil, 80 milyon kişiyi dolandırmış, o teşvik parası hepimizin parası” dedi.

İLGİLİ HABERTosun ses kaydı yayınladı, devleti suçladıTosun ses kaydı yayınladı, devleti suçladı

Aydın TBMM'de yaptığı açıklamada, Çiftlik Bank konusunda Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) raporlarındaki uyarılara rağmen müdahalede bulunmayan hükümeti eleştirdi. Erkan Aydın “Bir çocuk çiftlik kuruyor Bursa İnegöl'de. Adı Mehmet Aydın, birçok yerde de ‘Tosun' diye geçiyor. Adam yarım trilyon parayı alıyor, tokatlıyor, herkesin gözünün içine baka baka kayboluyor. ‘Çiftlik Bank' adı altında bir oyun kurmuş internette. ‘Buradan hayvan alacaksın, inek alacaksın, tavuk alacaksın, parayı kıracaksın' diye. Sonra da 80 bin kişiden para toplamış, 510 milyon lira'' dedi ve şunları söyledi:

Milletvekili Erkan Aydın

Milletvekili Erkan Aydın

BAKAN TELGRAF GÖNDERDİ

‘'SPK 28 Aralık 2017'de suç duyurusunda bulunmuş. Ama bu çiftliklerin açılışına Gıda Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba telgraf yollamış ‘Yoğun işlerimden dolayı katılamıyorum. Yeni iş yeriniz hayırlı uğurlu olsun' demiş. Kaymakam katılmış, vali katılmış, müftü katılmış. Adam da ‘Din, Allah, Kur'an, iman' demiş, paraları iç etmiş. Buna rağmen hiçbir şey yapılmamış. Üç ay önce gitmiş Uruguay kimliğini de almış, şimdi gününü gün ediyor. Tosun teşvikten de yararlanmış. Konya Akşehir'de açacağı çiftlik için 700 bin liralık bir çiftlik raporu götürmüş, yüzde 30 da hibe almış. Yani baktığınızda sadece 80 bin kişiyi değil, 80 milyon kişiyi dolandırmış. Çünkü o teşvik parası hepimizin parası. Dolandırılan sadece para yatıranlar değil, tüm Türk halkı.''

ÇİFTLİK BANK’IN CEO’SU BİNLERCE KİŞİDEN TOPLADIĞI PARALARI YAYINLAMIŞTI

Çiftlik Bank adı altında binlerce kişiden milyonlarca lira toplayarak kayıplara karışan Mehmet Aydın, bir sosyal medya platformu üzerinden kendisine yöneltilen “Paraları eziyor musun?” sorusuna desteler halindeki banknotların görüldüğü bir video ile cevap vermişti.

AKP'li başkan da CHP'li başkan da kaymakam da müftü de orada

AKP'li başkan da CHP'li başkan da kaymakam da müftü de orada

 

Son güncelleme: 10:13 17.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more