Sözcü Plus Giriş

Diriliş Ertuğrul dizisinde yer alan Söğüt nerededir?

Söğüt nerededir? Söğüt, tarihte önemli bir yere sahiptir. Söğüt, Bilecik ilinin bir ilçesidir. Osmanlı Beyliği’nin ilk başkentidir. Diriliş Ertuğrul dizisinin yeni sezonunda Osmanlı’nın kuruluşu anlatılacak dizinin yeni bölümünde Söğüt’e göç ediliyor. İşte Söğüt’ün tarihi…

21:26 -
Diriliş Ertuğrul dizisinde yer alan Söğüt nerededir?

Diriliş Ertuğrul dizisinde Söğüt’e göç ediliyor. Dizi severler de günümüzde Söğüt hala var mı nerede yer alıyor merak ediyor. Söğüt, Bilecik ilinin bir ilçesidir. Osmanlı Devleti Söğüt’te kurulmuştur. İşte Söğüt ilçesi hakkında merak edilen ayrıntılar…

SÖĞÜT'ÜN TARİHİ

1231 yılında Thebasion adını taşırken Anadolu Selçuklu komutanı Ertuğrul Gazi tarafından İznik İmparatorluğu'ndan alınmıştır ve kendisine Anadolu Selçuklu hükümdarı III. Alaeddin Keykubad tarafından Domaniç ile birlikte verilmiştir.
Osmanlı döneminde önce Sultanönü sancağının merkeziyken, sonra merkezin Eskişehir'e taşınmasıyla bu sancağa bağlı bucağa dönüşmüştür. 1648 yılında Anadolu vilayeti Bursa sancağının Lefke (bugün Osmaneli) kazasına bağlı bıcaktı. Daha sonra Anadolu eyaletine bağlı merkezi Bilecik olan Ertuğrul sancağının sınırlarına katıldı.

En son Hüdavendigâr vilayetine bağlı Ertuğrul sancağına bağlı kaza idi. Kurtuluş savaşında üç kez Yunan işgaline uğramış ve 6 Eylül 1922'de işgalden yanmış bir şekilde kurtulmuştur. İlçeye bağlı Kızılsaray köyünün girişinde, hem Osmanlıca, hem de Rumca yazılar taşıyan bir Yunan karakolu bulunmaktadır ve bu karakol harap haldedir.

 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more