Reklamsız Sözcü

Diyanet il il bayram namazı vakti: Siirt’te bayram namazı saat kaçta?

Ramazan-ı Şerif'in sonuna geldik ve hepimizi bayram heyecanı sardı. Türkiye'nin dört bir yanında ve Siirt'te camiler dolacak ve bayram namazı kılınacak. Peki Siirt'te bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte Diyanet 2018 il il bayram namazı vakitleri...

android-time 20:05
Diyanet il il bayram namazı vakti: Siirt’te bayram namazı saat kaçta?
Ramazan-ı Şerif'in sonuna geldik ve hepimizi bayram heyecanı sardı. Türkiye'nin dört bir yanında ve Siirt'te camiler dolacak ve bayram namazı kılınacak. Peki Siirt'te bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte Diyanet 2018 il il bayram namazı vakitleri...

2018 Ramazan Bayramı 15 Haziran Cuma, 16 Haziran Cumartesi ve 17 Haziran Pazar günlerine denk geliyor. Bayram namazı 15 Haziran günü kılınacak. Siirtliler bayram namazını saat kaçta kılacaklar merak ediyor. Haberimizden Siirt ve il il bayram namazı vakitlerine ulaşabilirsiniz.

Siirt bayram namazı saati: 05:33

İL İL BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı, Ramazan Bayramı veya Kurban Bayramı'nın ilk günü güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır. Bayram namazına, allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan (Ramazan veya Kurban) Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur . Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ve âyetleri dinler. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılır.

Ardından 2. rek'âta kalkılıp, eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılarak namaz bitirilir.

Sonra, imam minber'e çıkarak “Bayram hutbesi” ni okur. Sonra, dua edilir.

Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “iki salla bir bağla üç salla bir yat” şeklinde bir tekerleme de yapılmıştır.

BAYRAM NAMAZI İÇİN TARİHİ CAMİLER

Razaman Bayramı sabahı kılınacak bayram namazını tarihini öneme sahip bir cami kılmak isteyen vatandaşlar, Siirt'in tarihi camilerinden birine gidebilerler. Peki Siirt'te bayram namazı kılınabilecek tarihi camiler hangileridir? İşte Siirt'in tarihi camilerinin listesi…

  • Ulu Cami: Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen caminin Selçuklu Sultanlarından Muguziddin Mahmut tarafından 1129 (523 H) yılında onarılmıştır 1260 (658 H) yılında da Cizre hâkimi Selçuk Atabeylerinden El Mücahit İshak tarafından camiye ilaveler yaptırılmıştır
  • Cumhuriyet Camii: Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen Cami 1926 yılında onarılmış, Hıdrul Ahdar olan adı Cumhuriyet Camii olarak değiştirilmiştir Camii kare planlı ve tek kubbelidir Mihrap ve minberde Rumi tezyinat madalyonlar bulunmaktadır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more