Sözcü Plus Giriş

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş istifa etmeli mi?

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının yıl dönümünden bir gün önce, ona her gün küfürler ve hakaretler yağdıran Atatürk düşmanı Kadir Mısıroğlu'na ziyarete giden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a toplumun her kesminden tepkiler yağdı. Erbaş'ın bu eleştiriler karşında ne yapacağı henüz belli değilken, sozcu.com.tr'nin dün yaptığı anketin sonuçları da belli oldu.

08:20 -
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş istifa etmeli mi?

Son tepki tokat gibiydi… Diyanet İşleri Başkanlığı koltuğunda oturan Erbaş’ın, oğlu yaşındaki Türkiye İmam Hatipliler Birliği Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya’nın duyarlı açıklamaları konuyu bir kez daha gündeme taşıdı.

Samet Akkaya, Erbaş’ın fesli Kadir Mısıroğlu’nu ziyaretiyle ilgili olarak, “İslam dinini temsil eden birisi, hoşgörülü olmalı ve bulunduğu toplumun değerlerine saygı duymalı, saygı duyan insanlarla bir olmalı” dedi.

Akkaya’nın bu duyarlı sözlerinden sonra Diyanet İşleri Başkanı’nın ne düşüneceği, istifa edip etmeyeceği merak konusu oldu. sozcu.com.tr’nin yaptığı anketten çıkan sonuçlar ise şöyle;

YÜZDE 98 ‘EVET’

Toplamda 202 bin kişiye erişen ankete katılım oranı yüzde 21 oldu. Oy kullanan 42.420 kişiden; 41.572’si ‘Evet istifa etmeli’ derken, 848 kişi de ‘Hayır istifa etmemeli’ dedi.

İMAM HATİPLER BİRLİĞİ BAŞKANI NE DEMİŞTİ?

Diyanetin ve din görevlilerin siyasetin üstünde olduklarına inandıklarını söyleyen Akkaya, İslam dininin hoşgörü, kardeşlik, birlik ve beraberliği emrettiğini belirtti. Akkaya, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Toplumun kin ve nefretini kazanacak işlerden uzak durmayı, kendisini de uzak tutmayı vazife bilir. İslam dinini temsil eden birisi, hoşgörülü olmalı ve bulunduğu toplumun değerlerine saygı duymalı, saygı duyan insanlarla bir olmalı ve her zaman da saygı duymayı tavsiye etmeli. İslamı temsil eden birisi toplumumuzu birleştirmeli, ayrıştırmamalı ve insanların nefretini kazanacak işlerden uzak durmalı. Biz bir çocuğun kuşu öldü diye o çocuğa taziyeye giden bir peygamberin ümmetiyken, bizim hoşgörü kazandıracak iş ve işlemlerde bulunmaktan başka bir işimiz olmamalı.”

‘İNSANİ DEĞİL, RESMİ BİR ZİYARETTİR’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, Kadir Mısıroğlu’nu ziyaretiyle ilgili ‘Diyanet İşleri Başkanı o kişiyi cübbesiyle ziyaret etti. İnsani ziyaretse niye cübbeyle gitti? Kurumunu temsilen resmi bir ziyaret gerçekletirdi’ dedi.

İLGİLİ HABERÜmit Özdağ'dan çok sert 'Mısıroğlu ziyareti' çıkışı!Ümit Özdağ'dan çok sert 'Mısıroğlu ziyareti' çıkışı! İLGİLİ HABERDiyanet'ten komik 'Mısıroğlu'na ziyaret' açıklamasıDiyanet'ten komik 'Mısıroğlu'na ziyaret' açıklaması İLGİLİ HABERİYİ Parti'den Diyanet İşleri Başkanı'na: İstifa etİYİ Parti'den Diyanet İşleri Başkanı'na: İstifa et İLGİLİ HABERCHP'li Başarır sordu: Diyanet İşleri Başkanını istifa ettirecek misiniz?CHP'li Başarır sordu: Diyanet İşleri Başkanını istifa ettirecek misiniz? İLGİLİ HABERDiyanet İşleri Başkanı'ndan 'Fes'liye ziyaretDiyanet İşleri Başkanı'ndan 'Fes'liye ziyaret
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more