Sözcü Plus Giriş

Doğan Medya ve Hürriyet’in satılmasına gazeteciler ne dedi?

Yıllar boyunca "Türk medyasının en büyük grubu" olma özelliğini taşıyan Doğan Medya, Aydın Doğan'ın "Demirören Grubu'yla el sıkıştık" açıklamasıyla Erdoğan Demirören'e satıldı. Faaliyete başladığından bu yana gazetecilik ilkelerine bağlı kalmaya çalışan yayın kuruluşlarını bünyesinde bulunduran Doğan Medya Grubu, satışın fiilen gerçekleşmesinin ardından hükümetin en büyük destekçilerinden biri konumundaki Milliyet ve Vatan gazetelerinin de sahibi olan Demirören'e geçecek.

09:17 -
Doğan Medya ve Hürriyet’in satılmasına gazeteciler ne dedi?

Haliyle; 70 yıllık mazisinde Türkiye’nin en önemli kalemleriyle yolları kesişen grubun, hükümete yakın konuma geçmesine gazeteciler de tepkisiz kalamadı.

Doğan Medya’nın satılmasına yazarlar ne dedi?

Yılmaz ÖZDİL:

Köprüden önce son çıkış

“Atatürkçü, yurtsever, demokrat, çok iyi bir aile babası Aydın Doğan’ın tasfiye edilmesi, Doğan Grubu’nun imha edilmesi, Türkiye için çoook çook çok kötü bir gelişmedir. Sadece siyaseten değil, sosyal hayatı, Türkiye’nin yaşam biçimini felç edecek bir gelişmedir. Kuzey Kore’ye ramak var… Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil misali bir kez daha altını çizelim, SÖZCÜ köprüden önce son çıkıştır.”

Emin ÇÖLAŞAN:

Aydın Doğan pes etmiş

Türkiye dün çok çarpıcı bir habere daha tanıklık etti. En büyük medya patronu Aydın Doğan, elindeki bütün medya kuruluşlarınısatma aşamasına geldi…

Buna belki “Satmak zorunda kaldı” demek daha doğru olur.

Alıcı ise günümüzde iktidara sonsuz destek veren büyük medya kuruluşlarından birinin sahibi olan patron Erdoğan Demirören.
Milliyet, Vatan gibi yandaş gazetelerin sahibi.

Aydın Doğan derseniz, sahibi olduğu çok sayıda yayın kuruluşu var. İşte bazıları: Hürriyet, Posta, Fanatik gazeteleri, CNN-Türk ve Kanal D isimli televizyon kanalları, internet siteleri, Doğan Kitap, dergi grupları vesaire…

O bir Medya imparatoru idi.
Artık değil.

Rahmi TURAN:

Aydın Doğan’ın bir sohbetimizde söylediği şu sözleri yazmadan edemeyeceğim…

Dedi ki:
“Ah, ah… Benim kalbim mezarlığa döndü… Yüreğim mezar taşlarıyla dolu!”

Anlamayarak yüzüne baktığımı görünce devam etti:

“Yanımızda uzun süre çalışıp iftira atanlar da çıktı. Bu meslekte dürüst gazeteciler kadar, ihanet edenler de var. Yanımızda çalışırlarken iyiydik. Ayrılınca kötü olduk. Yıllar boyunca o kadar çok ihanete uğradım ki, hepsini kalbime gömdüm! Mezar taşları dediğim bu…” İyi bir aile babası olan Aydın Doğan’a basın mesleğinden, dertlerden ve sıkıntılardan uzak mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum.

Necati DOĞRU:

En büyük haber!
Hürriyet’in satılması değil.
En büyük haber.
Genetiğinin ne olacağı?
İzleyeceğiz. Göreceğiz.

En büyük haber!
Hürriyet’in satılması değil.
Yeni tüp doldurma!
İzleyip göreceğiz.

Bir de uyarı çığlığı atan önemli soru orta yerde duruyor. Hürriyet ve onun zincirindeki diğer medyaların topu birden el değiştirdi. Bu satış, rekabet hukukuna uygun mu? Bu kadar büyük medya gücünün bir tek patronun elinde toplanması ve 3 önemli seçim öncesi iktidar sözcülüğüne vidalanması demokrasiye uymaz ama kapitalizmin vicdanına da sığmaz. Kapitalizmin vicdanı rekabettir. Rekabet Kurulu bu satışa izin
verdiğine göre, bir açıklaması olmalı.
Nedir? Varsa duyacağız.

Derya SAZAK:

‘Aydın Doğan satmadı, elinden alındı, bir gün gerçeği açıklayacak'

Sadece medya ve TV'deki ideolojik dizilerle seçim kazanılabilir mi?

Evet, kazanılır. Çünkü güçlü bir muhalefet sorunumuz var. Muhalefet zayıf olmasaydı bu gazeteler satılamazdı. Şimdi bu satışla birlikte muhalefet partileri, seçim çalışmalarını nereden duyuracak? Kemal Kılıçdaroğlu hiç olmazsa iki ayda bir CNN Türk'e çıkardı. Demirören ailesi, artık CHP liderini ekrana çıkarır mı? ‘Hürriyet medyası ‘Beyefendiyi rahatsız etmeyelim' gazeteciliği yapacak'

Doğan Medya'nın da satışıyla, Hürriyet'in 30 senelik okurları bıçak gibi kesilecek. Bugün, Hürriyet dahil açıklanan tirajlar sahte. Cumhuriyet, Sözcü, Evrensel ve Birgün dışındaki hiçbir gazetenin satış rakamı gerçek değil. Ama zaten patronların da gazete az satmış satmamış umurlarında değil. Nasılsa bu sahte tirajlar üzerinden hem devletten, hem de reklamverenlerden ilan alıyor.

Ahmet HAKAN:

MEDYAYI ABARTMAYALIM

– Medyayla seçim kaybedilmez.

– Medyayla seçim kazanılmaz.

– Medyayla bilinç aşılanmaz.

– Medyayla ahali kandırılmaz.

– Medyayla particilik yapılmaz.

– Medyayla propaganda olmaz.

Kısacası…

Medyaya boyundan büyük işlevler yüklemekten vazgeçelim.

Fatih ALTAYLI:

Grup olamayınca satıldı

DOĞAN Medya Grubu satıldı.

Medyanın yeni aktörü Demirören Grubu'na…

***

“Doğan niye sattı?” sorusuna yanıt arıyor herkes.

Tek bir nedenden sattığını zannetmiyorum.

“Siyasi baskıya dayanamadı” diyenler var…

***

Aydın Doğan, yıllarca medyada rakibi kalmaz ise çok güçlü olacağını düşünen bir medya patronu olarak göze çarptı.

Ama sonunda bu işin öyle olmadığını görmek zorunda kaldı…

***

5 yıl önce 2.2 milyar dolar teklif edilen grubun borçlar düşüldükten sonra 890 milyon dolara gitmesi aslında satışta geç bile kalındığını gösteriyor. Çünkü borsa değeri bunun bile altına inmişti.

Demirören Grubu ne yapar?

Bekleyip göreceğiz.

Emre KONGAR:

Doğan Medya'nın zorla, yandaş sermayeye satılmış olması, Demokrasi açısından önemli bir gerilemedir.

Akif BEKİ:

Aydın Doğan'ın kendi lafıdır, ne zaman eski günlerden söz açılsa ‘patron mezarlığıdır' derdi Babıali için.

Günahıyla sevabıyla, medya tarihimize en uzun ömürlü patron olarak adını yazdırdı.

Düşündüğü gibi olmasa da nihayet final yaptı ve evet, bu finalle bir devir kapandı, yeni bir devir açıldı.

Fakat buna sevinse miydiniz, kestiremiyorum.

Mehmet BARLAS:

Satış ve alışlar

Milliyet’ten sonra gazetelerin okurlara değil de yeni patronlara satılmasına alışıldı. Özal döneminde Asil Nadir başta Günaydın olmak üzere, aralarında Güneş’in de bulunduğu gazeteleri satın aldı. Derken Erol Simavi’nin Hürriyet’i Aydın Doğan’a satmasına sıra geldi. Daha sonra Aydın Doğan ilk göz ağrısı olan Milliyet’i ilk kez sattı ve tepkiler üzerine geri de aldı. Ama sonunda Milliyet, Vatan’la birlikte Erdoğan Demirören’in oldu. Şimdi de sade Hürriyet değil Doğan Medya Grubu’nun tamamı, Erdoğan Demirören’e satılıyor.

sozcu-banner-1
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more