Sözcü Plus Giriş

Dünyaya 285 gram olarak mucizeye imza attı

Dünyaya 285 gram olarak dünyaya gelen ve yaşama tutunan prematüre bebek Elçin İnal, 8 ay süren süren tedavinin ardından sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

16:56 -
Dünyaya 285 gram olarak mucizeye imza attı

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Çalışkan beldesindeki evlerine bebekleriyle dönmenin mutluluğunu yaşayan İnal ailesi, tedavi ile 4 kilo 160 gram ağırlığına ulaşan evlatlarını kucaklarına almanın mutluluğunu yaşıyor.  Sağlık Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Elçin İnal, 21 yaşındaki anne Bişenk ile 32 yaşındaki baba Ebubekir İnal’ın ikinci çocuğu olarak 28 Mart 2018’de dünyaya geldi. Anne Bişenk’in erken doğumunu başlayınca Silopi Devlet Hastanesi’nde dünyaya gelen bebek Elçin, ilk bakımı yapıldıktan sonra ambulansla Batman’daki özel bir hastaneye sevk edildi.

Aylarca hastanede tedavi gördükten sonra taburcu edilen Elçin bebek ailenin neşe kaynağı oldu. Foto: AA

Aylarca hastanede tedavi gördükten sonra taburcu edilen Elçin bebek ailenin neşe kaynağı oldu. Foto: AA

Hastanenin yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılan Elçin, uzun soluklu bir tedaviye alındı. Elçin, bu süreçte 33 gün solunum cihazına bağlı kaldı. İlk günlerde damar yoluyla beslenen Elçin’in beslenmesi kademeli olarak artırıldı.  Beyin ultrasonu ve ekokardiyografisi normal olarak çıkan Elçin’e bir kez göz içi ilaç enjeksiyonu gerçekleştirildi. Oksijen ihtiyacının kalmaması ve anne sütüyle yeterli miktarda beslenmeye başlaması üzerine Elçin bebek, 4 kilo 160 grama ulaştı ve taburcu edildi. Aylardır bebekleriyle evlerine gidebilmeyi bekleyen anne ve babası ise evlatlarını sağlıklı bir şekilde kucaklarına almanın mutluluğunu yaşıyor.

Baba Ebubekir İnal ise zor günler yaşadıklarını ama artık ailesi için mutlu günlerin başladığını vurgulayarak “Devletimize teşekkür ediyorum. Maddi durumumuz olmadığı için devletimiz tarafından hastane ücretinin tamamı karşılandı. Allah devletimize zeval vermesin, devletimiz her zaman var olsun.” şeklinde konuştu. Anne Bişenk İnal da tüm sağlık çalışanlarına ve yetkililere teşekkür ederek mutlu olduğunu dile getirdi.

ANKARA/ŞIRNAK (AA)

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more