Sözcü Plus Giriş

Miras sorgulama hizmete girdi! e Devlet veraset ilamı sorgulama sistemi ne işe yarayacak? İşte e Devlet girişi…

e-Devlet miras sorgulama işlemlerini yapmak isteyen vatandaşlar hem işlemlerin nasıl yapılacağını, hem de çıkan sonuçların ne anlama geleceğini merak etmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde gündemi uzun bir süre meşgul eden soyağacı sorgulamanın ardından e Devlet sisteminde miras sorgulama da eklendi ve vatandaş internete akın etti. İşte turkiye.gov.tr üzerinden hizmet veren miras sorgulama sistemi detayları...

07:39 -
Miras sorgulama hizmete girdi! e Devlet veraset ilamı sorgulama sistemi ne işe yarayacak? İşte e Devlet girişi…

Dünden itibaren türkiyenin gündemine giren miras sorgulama sistemi vatandaşın yine yoğun olarak e-Devlet sisteminin hizmet verdiği turkiye.gov.tr sitesini ziyaret etmesine neden oluyor. e Devlet miras sorgulama sistemi sayesinde çıkarılmış bir veraset ilamı olup olmadığı kontrol edilebiliyor. Aşağıdaki linkten ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz…

MİRAS SORGULAMA E-DEVLET GİRİŞİ

E-DEVLET MİRAS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet resmi internet sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresini açınız. Daha sonra kullanıcı bölümündan T.C ve şifrenizi yazarak kullanıcı girişi yapınız. Daha sonra anasayfada bulunan arama butonuna “Veraset İlami Sorgulama” yazmanız yeterli olacaktır.

veraset-ilami-e-devlet

SİSTEMDEKİ VERASET İLAMI AÇIKLAMASI

“Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”

E-DEVLET ŞİFRESİ VE MİRAS BIRAKANIN TC NUMARASI GEREKİYOR

E-Devlet üzerinden miras sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. E-Devlet şifreniz yoksa bu hizmetten ve diğer hizmetlerden faydalanabilmek için en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifresi olan vatandaşlar, e-Devlet’in resmi internet sitesine (https://www.turkiye.gov.tr/) T.C. Kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile giriş yaptıkran sonra arama butonuna “Veraset İlami Sorgulama” yazdıktan sonra hizmeti görebilecekler. Daha sonra gelen pencerede miras sorgulama yapabilmek için ‘Miras Bırakan T.C. Kimlik Numarası”nı yazması gerekiyor. Ardından sorgula butonuna bastıktan sonra miras sorgulama işlemi gerçekleştirilebilecek.

Son güncelleme: 13:24 06.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more