E-Devlet soy ağacı sorgulama gündemden düşmüyor… Cevap aranan soru: e-Devlet kotalı soyağacı sorgulama aktifleşti mi?

İlk gün Alt-Üst soybilgisini öğrenmek isteyen 4 milyon kişi e-Devlet sitesini ziyaret etti. Soyağacı sorgulamasının yoğun ilgi görmesi ve sistemin kapanması sebebiyle kapanan sisteme kota geldi.e-Devlet'e geçtiğimiz günlerde eklenen özellik büyük heyecan yarattı ve soy geçmişlerini araştırmak isteyen birçok kişi e-Devlet'e akın ederek soy ağacı sorgulama işlemlerini yapmayı denedi. e-Devlet soy ağacı sorgulama işlemine ilgi öylesine yoğun oldu ki turkiye.gov.tr üzerinden yapılan tüm işlemler yavaşladı. İşte detaylar...

E-Devlet soy ağacı sorgulama gündemden düşmüyor… Cevap aranan soru: e-Devlet kotalı soyağacı sorgulama aktifleşti mi?

Aile geçmişlerini merakla araştırmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemini ziyaret ederek soy ağacı uygulamasının aktif hale gelip gelmediğini kontrol ediyor. Yoğun ilgi sonrası teknik bakım uyarısıyla kapatılan e-Devlet soyağacı sorgulama işlemi tekrar aktif oldu mu sorusu birçok vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. e-Devlet’e girişlerde yoğun ilgi halen devam ederken kotalı sistemin geldiği öğrenildi. e-Devlet soyağacı sorgulama işlemleri şu an erişime kapalı, ne zaman açılacağına dair net bir bilgi bulunmuyor…

SİSTEMİN NEDEN KİLİTLENDİĞİ BELLİ OLDU

Sistemi kilitleyen yoğunluğa dair rakamlar da ortaya çıktı. Milliyet’in haberine göre Ulaştırma Bakanlığı'nın ilgili birimindeki kayıtlara göre o gün E-Devlet uygulamasına 4 milyon kullanıcı giriş yaptı. Kayıtlara göre bu rakam daha önceki girişlerin en az 3 veya 4 katı… Zira E-Devlet'in günlük kullanıcı sayısı 1 ile 1.5 milyon arasında… Siteye giren 4 milyon kişiden sadece 737 bini sistem kilitlenmeden önce Altsoy-Üstsoy sorgulama sayfasına gidebilmiş. Bunların da sadece 310 bini işlemi başarıyla tamamlayıp kayıt alabilmiş…

ALT-ÜST SOY BİLGİSİ EKRANI HANGİ BİLGİLERİ İÇERİYOR?

E-Devlet soy ağacı sorgulama ekranına giriş yapabilen bazı vatandaşlar tarafından hangi bilgilere ulaşılabileceğinin cevabı geldi. Sisteme giriş yaptığınızda 1800'lü yıllara kadar anne ve baba tarafının geçmiş bütün isim ve soy isimleri, memleketleri, ölüm tarihleri, mahalle-köyleri vb.gibi bütün bilgilere ulaşılabilecek.

e-devlet-sifre

E-DEVLET SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken nüfus bilgilerinizi güncelleyerek ilgili sekmeye ulaşmak. Bu sekmeye ulaştığınızda öncelikli olarak kendi nüfus bilgilerinizi görüyorsunuz. Burada, ilgili bilgileri kontrol ettikten sonraysa sağ üst köşeden “Belge Oluştur” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Kısa yoldan sorgulama sayfasına ulaşmak için arama kısmını da kullanabilirsiniz.

KARDEŞLERİN BİLGİSİ OLMAYACAK

E-Devlet üzerinden ‘nüfus kayıt örneği, yerleşim yeri ve diğer adres belgesi' hizmeti sunulmasına devam edilecek ve yoğunluğun azalmasından sonra alt-üst soy raporu hizmeti kısa süre içerisinde kullanıma açılacak. Üretilen belgelerde kişilerin yalnızca kendilerine ait alt ve üstsoy bilgileri yer alıyor. Belgelerde, 6698 Sayılı ‘Kişisel Verilerin Korunması Kanunu' gereğince kardeşler gibi yan soylarına ait bilgiler ise e-Devlet üzerinden paylaşılmıyor.

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA AYRINTILARI

Günlerdir vatandaşların merakla araştırdığı soy ağacı sorgulama sisteminde halen sıkışıklıklar devam ediyor. e-Devlet’in yeni getirdiği hizmete bir süredir gündemden düşmüyor. e-Devlet'e giriş yaparak soyağacı sorgulama işlemi yapmayı denediğiniz takdirde halen “Altsoy ve üst soy bilgi servisinin daha hızlı ve kesintisiz sağlanması için teknik çalışmalar devam etmektedir. Çalışmaların tamamlanması sonrası hizmet kullanıma açılacaktır.” mesajıyla karşılaşıyorsunuz. e-Devlet soyağacı sorgulama işleminin yakında açılması ve kotalı olarak hizmet vereceği tahmin ediliyor.

 

undefined

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMASI

08.02.2018 tarihinde saat 14:00'da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2018 tarihi saat 02:00'e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...