e Devlet soyağacı sorgulama işlemi!

E-Devlet soyağacı sorgulama ekranı! E-Devlet sistemine 'alt üst soy bilgisi sorgulama' uygulaması hizmete girdi. T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi ile artık soyağacı öğrenilebilecek. Uygulamanın hizmete açılmasının ardından e-Devlet sistemine girişlerde yoğunluk nedeni ile aksamalar yaşanıyor. Aynı zamanda soyağacı sorgulama işlemi kısa sürede sosyal medyanın gündemine de oturdu. Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler. İşte 1800'lü yıllara kadar akrabalarını görüntüleyebileceğiniz e-Devlet soyağacı sorgulama ekranı...

e Devlet soyağacı sorgulama işlemi!

Soyağacı sorgulama işlemi bugün e-Devlet sisteminde hizmete sunuldu. e-Devlet soyağacı sorgulama nasıl yapılır?  e-Devlet Kapısı altyapısını kullanarak hizmet sunan yüzlerce kuruma ait binlerce hizmetten siz de güvenle faydalanabilir, bu sayede zamanınızı ve paranızı boşa harcamamış olursunuz. Bu sayfa üzerindeki seçenekleri kullanarak ulaşmak istediğiniz bilgi, belge veya başvuru formuna hızla ulaşabilirsiniz.

Artık her vatandaş soyağacını kolayca öğrenebilecek. Binlerce kişinin e-devlet sistemine akın etmesine sebep olan soyağacı sorgulama uygulaması sitemin kilitlenmesine neden oldu. Peki Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama nasıl yapılır?

SOYAĞACI SORGULAMA KISAYOLU

E-Devlet sitemine giriş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken nüfus bilgilerinizi güncelleyerek ilgili sekmeye ulaşmak. Bu sekmeye ulaştığınızda öncelikli olarak kendi nüfus bilgilerinizi görüyorsunuz. Burada, ilgili bilgileri kontrol ettikten sonraysa sağ üst köşeden “Belge Oluştur” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Kısa yoldan sorgulama sayfasına ulaşmak için arama kısmını da kullanabilirsiniz.

SOYAĞACI ÖĞRENME | ALT ÜST SOY BİLGİSİ SORGULAMA

soyagaci

E DEVLET YOĞUNLUĞA CEVAP VEREMEDİ

Henüz yeni bir sistem olmasından dolayı ve şu an birçok kişi aynı hizmetten yararlanmak istediği için, belge oluştururken hata almanız veya biraz beklemeniz muhtemel. Bu ilgiden dolayı kilitlenen e-Devlet sistemi, “Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görünecektir” uyarısı vermeye başladı.

e-devlet

Twitter’dan yorum yağdı…

SOYAĞACI NEDİR?

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir.
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi “Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler.” hükmündedir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır.

Bu nedenle, kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkündür. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21'inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8'inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.

e-Devlet şifresi olmayan ne yapacak? Unutulan e-Devlet şifresi nasıl alınır? İlginizi Çekebilir e-Devlet şifresi olmayan ne yapacak? Unutulan e-Devlet şifresi nasıl alınır?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...