Herkesin gözü orada: e-Devlet soyağacı sorgulama tekrar aktif oldu mu? e-Devlet’te soy sorgulama için kotalı sistem ne zaman başlayacak?

e-Devlet üzerinden soy ağacı öğrenme fonksiyonunun gelmesi birçok vatandaşı heyecanlandırmıştı ve ilk gün e-Devlet sistemi üzerinden büyük yoğunluk yaşanmıştı. Ailelerinin kökensel geçmişlerini merak eden vatandaşların araştırdığı sonuçlar sebebiyle yaşanan yoğunluğun engellenmesi için soyağacı işlemi yapılan açıklamayla kotalı hale getirildi. e-Devlet üzerinden soyağacı sorgulama şu an aktif mi sorusu halen birçok vatandaşın gündeminde... İşte e-Devlet Alt-Üst soy bilgisi sorgulama işlemi ayrıntıları...

Herkesin gözü orada: e-Devlet soyağacı sorgulama tekrar aktif oldu mu? e-Devlet’te soy sorgulama için kotalı sistem ne zaman başlayacak?

Geçmiş aile üyelerinin nerede doğduklarını uzun yıllar öncesine dayandırarak sonuçları gösteren e-Devlet soy ağacı sorgulama sistemi tekrar hizmete girdi mi? Teknik çalışmalar nedeniyle kapatılan soyağacı sorgulama sistemi kotalı hale getirildi, Gün içinde belli bir süre boyunca hizmet vermesi beklenen soyağacı sorgulama sisteminin henüz açılmadığı görünüyor. Merak edilen diğer detaylar ise şu şekilde…

E-DEVLET SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken nüfus bilgilerinizi güncelleyerek ilgili sekmeye ulaşmak. Bu sekmeye ulaştığınızda öncelikli olarak kendi nüfus bilgilerinizi görüyorsunuz. Burada, ilgili bilgileri kontrol ettikten sonraysa sağ üst köşeden “Belge Oluştur” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Kısa yoldan sorgulama sayfasına ulaşmak için arama kısmını da kullanabilirsiniz.

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA AYRINTILARI

Günlerdir vatandaşların merakla araştırdığı soy ağacı sorgulama sisteminde halen sıkışıklıklar devam ediyor. e-Devlet'in yeni getirdiği hizmete bir süredir gündemden düşmüyor. e-Devlet’e giriş yaparak soyağacı sorgulama işlemi yapmayı denediğiniz takdirde halen “Altsoy ve üst soy bilgi servisinin daha hızlı ve kesintisiz sağlanması için teknik çalışmalar devam etmektedir. Çalışmaların tamamlanması sonrası hizmet kullanıma açılacaktır.” mesajıyla karşılaşıyorsunuz. e-Devlet soyağacı sorgulama işleminin yakında açılması ve kotalı olarak hizmet vereceği tahmin ediliyor.

 

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMASI

08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2018 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Önceki gün saat 14.00’te hizmete giren uygulamadan gece 02.00’ye kadar yaklaşık 200 bin vatandaş soy bilgisini öğrendi. Gece yoğunluğun azalması hatta bitmesi beklenirken sistem 02.00- 04.00 saatleri arasında en yoğun dönemine girerek iki saat içinde 110 bin soyağacı incelemesi yapıldı Sistem, saat 04.00’ten sonra tekrar yoğunlaştı ve girişler askıya alındı. İşte İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner’in konuya ilişkin açıklamaları…

edevletsoyagaci

“‘BUGÜN BU KADAR’ DİYECEĞİZ”

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, Habertürk’e yaptığı açıklamada, bu kadar yoğunluk beklemediklerini söyledi.

Vatandaşların sakin olur diye gece saatlerini beklediğini belirten Güner, askıya alınan uygulamayla ilgili “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız” dedi. Kapasite tespit çalışmaları yapıldığını kaydeden Güner, “Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar’ diyerek ertesi güne aktaracağız” dedi.

‘KISA ZAMANDA AÇILACAK’

Talebi normal gördüklerini söyleyen Güner, “Vatandaşlara hak vermek lazım. Neyle karşılaşacaklarını merak ediyorlar. Vatandaş biraz sabretsin. Anne ve babalarıyla daha fazla konuşup onlara sorsunlar. Biz hizmetimizin arkasındayız. Ne zaman açılacağı ile ilgili net tarih vermek çok zor. Kısa zamanda açılacak” dedi.

Sinan Güner, Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması’nın neden hayata geçirildiği sorusuna da şu yanıtı verdi:

‘SORUNLARI ÇÖZMEK İSTEDİK’

“Bu hizmet zaten vardı. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinde dilekçe vererek, randevu alarak zaten talep ediliyordu ve oldukça fazlaydı. Kanunların el verdiği ölçüde anneanne, dede, torun gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Daha önce vatandaş yan soylarını da öğrenmek için dilekçe veriyordu. Yetkililerin bu bilgileri vermesi yasak. İstediklerini alamayan vatandaş münakaşa çıkarıyordu. Bu sorunları çözmek istedik.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...