İçişleri Bakanlığı’ndan flaş Soy ağacı açıklaması! Her 10 kişiden biri…

Geçtiğimiz günlerde yoğunluk sebebi ile e-Devlet Alt-Üst soybilgisi sorgulama sistemi çökmüş ve kapatılmıştı. Dün sabah günün ilk saatleri ile birlikte e-Devlet soyağacı sorgulama tekrar kullanıma açıldı. Soy bilgisini öğrenmek isteyenlerin sayısı 8 milyonu aştı. E-Devlet soyağacı sorgulama yapanlar ilginç sonuçlarla da karşılaştı.

İçişleri Bakanlığı’ndan flaş Soy ağacı açıklaması! Her 10 kişiden biri…

Gündeme geldiğinden beri Türkiye’nin en çok konuşulan konuları arasında yer alan e-Devlet soyağacı sorgulama sistemi ilk açıldığı anda yoğunluk sebebiyle çökmüş ve kapatılmıştı. Dün günün ilk saatlerinde yeniden açılan ve açıldığı andan itibaren birçok kişinin soyağacı bilgilerini edinebileceği şekilde hizmet vermeye başlayan e-Devlet soyağacı uygulamasında ilginç detaylar da göze çarptı. Milyonların akın akın soy bilgilerini sorgulamak için giriş yaptığı e-Devlet’te kısa süreli yoğunluklar yaşansa da sitenin kapanacağı noktaya gelmedi. Soyağacı sorgulama işlemini yapanların sayısı açıklandı, 79 milyon nüfuslu Türkiye’de yaklaşık her 10 kişiden biri soyağacı sistemiyle sorgulama yaptı. Bazı kişilerin sonuçları arasında yıllar önce doğan insanlar sağ olarak gözükürken, bazı kişiler ise sonuçlarına hiçbir şekilde ulaşamadı. Aşağıdaki linkten e-Devlet soyağacı sonuçlarınızı sorgulayabilirsiniz.

E-DEVLET SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken nüfus bilgilerinizi güncelleyerek ilgili sekmeye ulaşmak. Bu sekmeye ulaştığınızda öncelikli olarak kendi nüfus bilgilerinizi görüyorsunuz. Burada, ilgili bilgileri kontrol ettikten sonraysa sağ üst köşeden “Belge Oluştur” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Kısa yoldan sorgulama sayfasına ulaşmak için arama kısmını da kullanabilirsiniz. Ulaştırma Bakanlığı’nın ilgili birimindeki kayıtlara göre o gün E-Devlet uygulamasına 4 milyon kullanıcı giriş yapmıştı. Kayıtlara göre bu rakam daha önceki girişlerin en az 3 veya 4 katı… Zira E-Devlet’in günlük kullanıcı sayısı 1 ile 1.5 milyon arasında… Siteye giren 4 milyon kişiden sadece 737 bini sistem kilitlenmeden önce Altsoy-Üstsoy sorgulama sayfasına gidebilmişti. Bunların da sadece 310 bini işlemi başarıyla tamamlayıp kayıt alabilmişti. Vatandaşlar yeniden soyağacı sorgulama hizmetine erişim sağlayabilecek.

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA SİSTEMİ

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA SAYISI 8 MİLYONU AŞTI!

E-devlet soyağacı sorgulama hizmeti, çalışmalar nedeniyle bir süre kapalı kalmıştı. 14 Şubat akşamı sistemdeki düzenlemeleri tamamlayan uzmanlar,  soyağacı sorgulama ekranını yeniden hizmete açtı. Sistemin dün gece saatlerinde açılmasıyla birlikte bu sabah 07.45’e kadar 8 milyon 141 bin 756 kişinin sorgulama yaptığı açıklandı.

SOYADI KANUNU ÖNCESİ DİKKAT ÇEKİYOR

1800'lü yıllarda doğanın sağ olarak gösterilmesinin yanı sıra sistem üzerinde aynı yıllarda doğan kişilere soyadı verilmesi de dikkat çekti. Soyadı Kanunu ise 1934 yılında yürürlüğe girmişti.

SOYAĞACI SORGULAMADA ŞAŞIRTAN SONUÇLAR

e-Devlet’te soyağacı sorgulamada en çok dikkat çeken ölü kişilerin sağ olarak gözükmesi oldu. Dün akşamdan beri 3 milyon 641 bin belge üretildi. Vatandaşlar belgelerde atalarının hala sağ gözükmesi nedeniyle şaşkınlık geçirmişti. Soyağacı kayıtlarındaki kişilerin ölümüne dair resmi bir belge ibraz edilmesi halinde ölümün işlenmesi mümkün olabilecek. Vatandaşlar eğer belge ibraz edemiyorlarsa ölüm araştırması sonucunda kişilerin sağ olmadığı bilgisi eklenebilecek.

e-devlet

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve e-Devlet üzerinden erişilen Alt Üst Soy Belgesi'ne göre 1844 yılında doğan bir vatandaş sağ olarak görülüyor. Bu durum ise vatandaşlar tarafından sosyal medyaya taşındı.

“NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE MÜRACAAT EDİNİZ” SONUCU ŞAŞIRTTI

Bazı vatandaşlar sisteme girdiğinde ilginç sonuçlarla karşılaştı. e-Devlet üzerinden edinmek istedikleri soyağacı bilgileri yerine “Alt ve Üst Soy belgeniz E-Devlet üzerinden üretilememektedir. Lütfen belge temini için en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğüne müracaat ediniz.” uyarısıyla karşılaştılar. Bu uyarının sebebi henüz bilinmiyor, nüfus kayıtlarında yaşanan belge eksikliği sebebiyle olabileceği tahmin ediliyor.

e-devlet-giris-son-dakika

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...