e-Devlet soyağacı sorgulama yeniden başladı mı? e-Devlet kotalı soyağacı sorgulama detayları…

İlk günde yoğun ilgiyle karşılanan soyağacı sorgulama sistemi sebebiyle e-Devlet kilitlendi işlemlerde aksaklıklar meydana geldi. e-Devlet soyağacı sorgulama işlemleri askıya alındı ve ardından kotalı sisteme geçildiği belirtildi. Askıya alınan soyağacı sorgulama sistemi e-Devlet üzerinden yeniden sorgulamaya açıldı mı? Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından sozcu.com.tr'ye yapılan e-Devlet Alt-Üst soybilgisi sorgulama açıklamaları...

e-Devlet soyağacı sorgulama yeniden başladı mı? e-Devlet kotalı soyağacı sorgulama detayları…

e-Devlet’ten soyağacı sorgulamanın hizmete sunulması sonrasında yoğun ilgi sebebiyle e-Devlet sistemi olan turkiye.gov.tr üzerinde büyük yavaşlama meydana gelmişti. Günlerdir gündemden düşmeyen konu e-Devlet soyağacı sorgulama işlemi oluyor. e-Devlet soyağacı sorgulama sistemi halen kapalı durumda. Vatandaşlar merakla sistemin ne zaman açılacağını soruyor. Soyağacı sorgulama hizmetinin e-Devlet’e eklenmesinin ardından yaşanan aşırı yoğunluk sebebiyle kilitlenen sistemler e-Devlet üzerinden yapılacak tüm işlemleri etkiledi. Vatandaşların yoğun talebini karşılamak için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın devreye girdiği iddia edilmişti. Bakanlıktan konuya ilişkin açıklama geldi.

E DEVLET ALTYAPISINDA SORUN YOK

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yoğun talebi karşılamak için harekete geçti iddiası üzerine bakanlık son dakika açıklama yaptı. Sözcü.com.tr'nin edindiği bilgilere göre; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün sistemdeki sorunların giderilmesi ile ilgili çalışma başlattığı iddialarına ilişkin bakanlık kendi altyapılarında şuan bir sorun olmadığını bundan sonraki sürecin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yönetileceğini, yoğun talebin karşılanması için Nüfus İşleri'nin çalışma yürüttüğünü bildirdi.

e-devlet-ekrani

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA NE ZAMAN AÇILACAK?

Bakanlık e-Devlet soyağacı sorgulama hizmetinin en kısa zamanda devreye gireceğini belirtti. Sistem açıldığında sorgulama işlemleri basitçe gerçekleşecek. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken nüfus bilgilerinizi güncelleyerek ilgili sekmeye ulaşmak. Bu sekmeye ulaştığınızda öncelikli olarak kendi nüfus bilgilerinizi görüyorsunuz. Burada, ilgili bilgileri kontrol ettikten sonraysa sağ üst köşeden “Belge Oluştur” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Kısa yoldan sorgulama sayfasına ulaşmak için arama kısmını da kullanabilirsiniz.

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA EKRANI

“SOYAĞACI SORGULAMA EN FAZLA 1800’LÜ YILLARA KADAR”

Habertürk Gazetesinden tarihçi Murat Bardakçı, Türkiye’de nüfüs kayıtlarının saklanması ile ilgili ilginç bilgiler verdi. Bardakçı, internette hizmete açılan e-devlet internet soyağacı sorgulama sistemi ile en fazla 1800’lü yıllara kadar geri gidilebileceğini bunun da bir ailenin dört kuşak geçmiş bilgilerini göstereceğini söyledi.

Bardakçı, “Yedi ceddinizi öğrenebileceğinizi, anne ve baba tarafından asırlar önceki aile kayıtlarınıza ulaşabileceğinizi zannetmeyin. Şanslı iseniz en fazla dört, haydi bilemediniz beş nesil geriye, 1800'lerin ortalarına kadar gidebilir ve orada kalırsınız. Öyle hayal ettiğiniz gibi asırlar öncesine, onbeşinci, onaltıncı yüzyıllara ulaşmanız mümkün değildir.”

SİSTEMİN NEDEN KİLİTLENDİĞİ BELLİ OLDU

Sistemi kilitleyen yoğunluğa dair rakamlar da ortaya çıktı. Milliyet'in haberine göre Ulaştırma Bakanlığı’nın ilgili birimindeki kayıtlara göre o gün E-Devlet uygulamasına 4 milyon kullanıcı giriş yaptı. Kayıtlara göre bu rakam daha önceki girişlerin en az 3 veya 4 katı… Zira E-Devlet’in günlük kullanıcı sayısı 1 ile 1.5 milyon arasında… Siteye giren 4 milyon kişiden sadece 737 bini sistem kilitlenmeden önce Altsoy-Üstsoy sorgulama sayfasına gidebilmiş. Bunların da sadece 310 bini işlemi başarıyla tamamlayıp kayıt alabilmiş…
edevletsoyagaci

“BUGÜN BU KADAR' DİYECEĞİZ”

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, Habertürk'e yaptığı açıklamada, bu kadar yoğunluk beklemediklerini söyledi.

Vatandaşların sakin olur diye gece saatlerini beklediğini belirten Güner, askıya alınan uygulamayla ilgili “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız” dedi. Kapasite tespit çalışmaları yapıldığını kaydeden Güner, “Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar' diyerek ertesi güne aktaracağız” dedi.

SOYAĞACI NEDİR?

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi “Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler.” hükmündedir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır.

Bu nedenle, kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkündür. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21’inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8’inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...