e-Devlet soyağacı sorgulamak isteyenler dikkat! Yoğunluğa rağmen öğrenebilirsiniz! e-Devlet soyağacı sorgulama ekranı!

e-Devlet soyağacı sorgulama ekranı! Milyonlarca vatandaş e-Devlet kapısına hücum edince e-Devlet soyağacı sorgulama hizmeti gecikmeli ve kesintili bir şekilde verilmeye başlanmıştı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü soyağacı sorgulama hizmeti ile ilgili açıklama yaptı. Vatandaşların talebine kota kondu. Peki e-Devlet soyağacı sorgulama işlemini nasıl yapabiliriz? İşte milyonları heyecanlandıran e-Devlet soyağacı sorgulama işlemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler...

e-Devlet soyağacı sorgulamak isteyenler dikkat! Yoğunluğa rağmen öğrenebilirsiniz! e-Devlet soyağacı sorgulama ekranı!

e-Devlet soyağacı sorgulama işlemi kısa bir süre hizmet dışı kalmıştı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü çözüm buldu. Soyağacınızı yine öğrenebileceksiniz fakat bu hizmete kota kondu. Vatandaşlar e-Devlet kapısı soyağacı sorgulama işlemi nasıl yapılır? sorusunun cevabını merak ediyor. Haberimizde e-Devlet soyağacı sorgulama ekranı ve e-Devlet soyağacı sorgulama işleminin detaylarını bulabilirsiniz.

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA EKRANI

E-DEVLET SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken nüfus bilgilerinizi güncelleyerek ilgili sekmeye ulaşmak. Bu sekmeye ulaştığınızda öncelikli olarak kendi nüfus bilgilerinizi görüyorsunuz. Burada, ilgili bilgileri kontrol ettikten sonraysa sağ üst köşeden “Belge Oluştur” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Kısa yoldan sorgulama sayfasına ulaşmak için arama kısmını da kullanabilirsiniz.

e-devlet-1

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, Habertürk'e yaptığı açıklamada, bu kadar yoğunluk beklemediklerini söyledi. Vatandaşların sakin olur diye gece saatlerini beklediğini belirten Güner, askıya alınan uygulamayla ilgili “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız” dedi. Kapasite tespit çalışmaları yapıldığını kaydeden Güner, “Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar' diyerek ertesi güne aktaracağız” dedi.

Talebi normal gördüklerini söyleyen Güner, “Vatandaşlara hak vermek lazım. Neyle karşılaşacaklarını merak ediyorlar. Vatandaş biraz sabretsin. Anne ve babalarıyla daha fazla konuşup onlara sorsunlar. Biz hizmetimizin arkasındayız. Ne zaman açılacağı ile ilgili net tarih vermek çok zor. Kısa zamanda açılacak” dedi.

Sinan Güner, Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması'nın neden hayata geçirildiği sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Bu hizmet zaten vardı. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinde dilekçe vererek, randevu alarak zaten talep ediliyordu ve oldukça fazlaydı. Kanunların el verdiği ölçüde anneanne, dede, torun gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Daha önce vatandaş yan soylarını da öğrenmek için dilekçe veriyordu. Yetkililerin bu bilgileri vermesi yasak. İstediklerini alamayan vatandaş münakaşa çıkarıyordu. Bu sorunları çözmek istedik.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...