Sözcü Plus Giriş

e Devlet yine gündemde! İşte e Devlet miras sorgulama sistemi giriş ve ayrıntıları…

36.5 milyon kayıtlı kullanıcının olduğu e-devlet'teki 3 binden fazla hizmete bir yenisi daha eklendi. e Devlet'ten artık miras sorgulama da yapılabilecek. Veraset ilamı sorgulama işlemlerinin e Devlet üzerinden yapılabileceğinin duyurulmasıyla vatandaşlar yine e Devlet sisteminin hizmet verdiği turkiye.gov.tr adresine akın etti. İşte e Devlet giriş detayları...

13:58 -
e Devlet yine gündemde! İşte e Devlet miras sorgulama sistemi giriş ve ayrıntıları…

e-Devlet üzerinde yeni bir işlem hizmet vermeye başladı. Bir yakınınızdan miras kalıp kalmadığını sorgulayabileceğiniz e-Devlet veraset ilamı hizmete girdi. Vatandaşlar, soy ağacı sorgulama ve sefer görev emri uygulamalarının ardından yakınlarından miras kalıp kalmadığını da e-devlet üzerinden sorgulayabilecek. e-Devlet sisteminin hizmet verdiği turkiye.gov.tr adresi üzerinden artık “Miraslıçılık Belgesi” alınabilecek.

MİRAS SORGULAMA SİSTEMİ AYRINTILARI

Geçtiğimiz dönemde Alt-üst Soy Sorgulama, Sefer Görev Emri gibi hizmetlere aşırı ilgi nedeniyle kilitlenen e-devlet’te artık yakınlarınızdan miras kalıp kalmadığını da öğrenebileceksiniz.

Yeni hizmete giren sistemle ilgili açıklama şu şekilde; “Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”

veraset-ilami-e-devlet

E-DEVLET ŞİFRESİ UNUTULUNCA YAPILMASI GEREKENLER…

Daha önce cep telefonu numaranızı www.turkiye.gov.tr’ye kaydedip, doğruladıysanız, PTT’ye gitmeden yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısı iseniz bunlardan biri ile de sisteme giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

İnternet bankacılığı müşterisi iseniz, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris sayfasında müşterisi olduğunuz bankanın İnternet şubesi sayfasına giriş yaptıktan sonra tekrar bir şifreye ihtiyaç duymadan doğrudan e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Turkiye.gov.tr adresinde yer alan e-Devlet platformuna giriş yapabilmeniz için postaneden bir e-Devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. Şifrenizi PTT şubelerinden edinebilirsiniz. Sisteme de T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more