Sözcü Plus Giriş

e-Devlet’ten miras sorgulama hizmeti geldi! e Devlet veraset ilamı, miras sorgulama işlemleri…

e-Devlet üzerinde yeni bir işlem hizmet vermeye başladı. Bir yakınınızdan miras kalıp kalmadığını sorgulayabileceğiniz e-Devlet veraset ilamı sorgulama sistemi sayesinde e Devlet üzerinden "Mirasçılık Belgesi" işlemleri yapılabilecek. İşte e-Devlet'e soyağacı ve şehit sorgulamadan sonra eklenen ve dikkat çeken miras sorgulama sistemi...

13:13 -
e-Devlet’ten miras sorgulama hizmeti geldi! e Devlet veraset ilamı, miras sorgulama işlemleri…

e-Devlet sisteminin hizmet verdiği turkiye.gov.tr adresi üzerinden artık “Miraslıçılık Belgesi” alınabilecek. Kişilerin miras durumlarını kolayca öğrenebilecekleri “Veraset İlamı Sorgulama Sistemi” e-Devlet’e giriş yapılarak kullanılabilecek.

E-DEVLET SİSTEMİNDEN “MİRASÇILIK BELGESİ” AÇIKLAMASI

Yeni hizmete giren sistemle ilgili açıklama şu şekilde; “Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”

veraset-ilami-e-devlet

E-DEVLET SİSTEMİ GİRİŞ

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Turkiye.gov.tr adresinde yer alan e-Devlet platformuna giriş yapabilmeniz için postaneden bir e-Devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. Şifrenizi PTT şubelerinden edinebilirsiniz. Sisteme de T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ UNUTULURSA NE YAPMAK GEREKİR?

Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için şifre yenileme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden herhangi birini yapmadığınız takdirde PTT şube ve Merkezlerinden şahsen yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre yenileme hizmetinin detayları için 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezinden destek alabilirsiniz.

Son güncelleme: 15:04 05.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more