e-Devlet’ten askerlik yoklaması hizmeti: Askerlik yoklaması e Devlet’ten yapılabilecek…

e Devlet'e bir hizmet daha eklendi. Askerlik görevini gerçekleştirecek olan yurttaşlara büyük kolaylık sağlayacak olan e Devlet askerlik yoklaması hizmeti pazartesiden itibaren işleme başlayacak.

e-Devlet’ten askerlik yoklaması hizmeti: Askerlik yoklaması e Devlet’ten yapılabilecek…

E-Devlet kapısı üzerinden askerlik yoklaması hizmeti sunulmaya başlanıyor. Askerlik çağına giren yükümlüler, askerlik yoklaması işlemlerini artık e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek. Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu konudaki alt yapıyı tamamladı. Vatandaşlar, askerlik şubelerine gitmeden, yoklama işlemlerinde talep edilen bilgi formlarını internet ortamında e-Devlet kapısı üzerinden dolduracaklar ve Aile Hekimi aracılığı ile de askerlik yoklaması sağlık muayenesi işlemlerini yaptırabilecekler.

 

E-DEVLET’TEN ASKERLİK YOKLAMASI İŞLEMİ DETAYLARI

Vatandaşların asker alma işlemlerini günümüzün teknolojik koşullarından faydalanarak askerlik şubelerine gitmeden düzenlemek ve yapılacak işlemlerin etkinliğini artırmak amacıyla, yükümlülerden yoklama işlemlerinde talep edilen bilgi formlarını internet ortamında e-Devlet Kapısı üzerinden doldurmaları ve Aile Hekimine giderek askerlik yoklaması sağlık muayenesi işlemlerini yapabilmeleri hedeflendi.
Bu kapsamda, e-Devlet Kapısının mobil uygulaması üzerinden de ulaşılabilen ve hazırlıkları tamamlanmış olan “Askerlik Yoklaması” hizmeti, 02 Kasım 2016 tarihinden itibaren Manisa ilinde ve 10 Temmuz 2017 tarihinden itibaren Ankara ilinde pilot olarak uygulanmıştır. Söz konusu hizmet, 14 Mayıs 2018 tarihinden itibaren ülke genelinde kullanıma açılacak.
Bu bağlamda “Askerlik Yoklaması” hizmetinin kullanıma açılmasıyla birlikte, vatandaşlarımıza sunulan hizmetin hızlanması, askerlik şubelerine gitmeden hızlı ve etkin olarak işlemlerini sonuçlandırması sonucu memnuniyetin artırılması, bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması, bunun sonucu olarak kamu ve vatandaşlarımızca karşılanan maliyetlerin düşürülmesi ve Aile Hekimlerinin sistematik bir yapıyla daha bütüncül ve sağlıklı bir şekilde askerlik yoklaması sağlık muayenesi işlemlerini yapabilmeleri mümkün hale getirildi.

e Devlet şifresi nasıl alınır? e-Devlet şifremi unuttum ne yapmalıyım? Yeniden şifre alma... İlginizi Çekebilir e Devlet şifresi nasıl alınır? e-Devlet şifremi unuttum ne yapmalıyım? Yeniden şifre alma...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...