Sözcü Plus Giriş

Erdoğan: Kürtlerin temsilcisiyim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman Hükümet Konağı önünde düzenlenen mitingde halka hitap etti. CHP’nin HDP’yi barajı aşırmaya çalıştığını vurgulayan Erdoğan, "HDP’nin barajı geçmesini bir PKK, birde CHP istiyor" dedi.

Güncellenme: 18:25, 01/06/2018
Erdoğan: Kürtlerin temsilcisiyim

Adıyaman'da Sakarya Caddesi Emniyet Müdürlüğü yanındaki alanda mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, miting alanındaki binlerce kalabalığa seslendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklenerek, “CHP'nin Genel Başkanı ‘şu parti barajı geçmeli' diyor. Barajı geçsin denilen parti örgütün siyasi uzantısı. Örgütün cenaze ve silah işlerine bakıyordu. Belediye başkanları seçildikleri yere hizmet etmek yerine devletin kendilerine tahsis ettiği araç ile parayı götürüp dağa gönderiyordu. Teşkilatları dağa adam toplama merkezi haline gelmişti. Böyle bir partinin illa mecliste olmasını, bir PKK, birde CHP istiyor. Yurt dışında aynı çadırın bir tarafını CHP, diğer tarafını bölücü örgütün siyasi uzantısı kullanıyor. Benimle ilgili özellikle Adıyaman'da yapılanları duyuyorsunuz değimli. Topunuz gelin, topunuz. Benim Avrupa'daki kardeşlerimiz her şeyi çok iyi biliyor. Bosna Herkes'e hepsi aktı geldi. Hepsi 24 Haziran'a çok iyi hazırlanmıştı. Bunlara gereken dersi verecekler. Bu manzara tek başına oynanan oyunu bozmaya yeter” dedi.

KÜRTLERİN TEMSİLCİSİYİM

Kürt vatandaşların temsilcisinin de kendisi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkede 81 milyon vatandaşımızın, Kürt kardeşlerimizin de temsilcisi Recep Tayyip Erdoğan'dır. Benim için Kürtlük, Türklük, Lazlık, Çerkezlik yok. Biz yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Kürt kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadığı yerlere hizmetleri biz götürdük. Kültürel ve sosyal haklar konusundaki tüm engelleri biz kaldırdık. Red, asimilasyon, politikalarını biz kaldırdık. Ülkemizde artık hizmeti inancında, sosyal statüsünden dolayı itilip kalkındığını, horlandığını söyleyemez” diye konuştu.

“NEYİ SERBEST BIRAKIYORSUN”

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın cezaevinden çıkarılması konusuyla ilgili olarak ise Erdoğan, “Bu terör örgütünün güdümündeki partinin üst üste konmuş bir tane tuğlaları var mı? Muharrem, Sayın Muharrem İnce. Bu Diyarbakır'da yapılan 7 Haziran seçiminden sonra bu ziyaret ettiğin şahıs değil miydi 53 tane benim Kürt kardeşimin ölümüne neden olan? Neymiş adaymış serbest bırakılması gerekiyormuş. Neyi serbest bırakıyorsun. 53 Tane Kürt kardeşimi onlar öldürdüler. Bırakın bu yalanları. Onların hesabını veremezsiniz. Yargı, hukuk, adalet tecelli edecektir. Bunlar sadece ve sadece mezar taşı dikmeyi bilirler. 6-7 Ekim 2014 tarihinde vatandaşlarımızı birbirine kırdıranlar bunlar değil miydi? Cezaevindeki o zatın ellerinde 53 vatandaşımızın kanı var. 2015 seçimlerinde meclise girdilerde ne oldu. Okuldan kütüphaneye, camiden hastaneye her şeyi yakıp yıkmayan teröristlerin ardından bunlar duruyordu. Ekranda saz çalınlar, arka tarafta vatandaşlara kurşun sıkanların sırtını sıvazlıyordu” ifadelerini kullandı.

İlginizi ÇekebilirAbdüllatif Şener: Erdoğan ABD'ye Abdullah Gül ve Turan Çömez'le birlikte gittiAbdüllatif Şener: Erdoğan ABD'ye Abdullah Gül ve Turan Çömez'le birlikte gitti

“İNCE KOMİK BİR ADAM”

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi komik bulduğunu dile getiren Erdoğan, “Bir kısmını zaten hiç zikretmiyorum onlar sadece oy pusulasına yazdırmak için istiyor. Ana muhalefet adayı kalıyor. Aslında komik bir adam. Kimi zaman yalan dolanla, kimi zaman atıp tutarak zaman geçiriyor. Bu kişiye ülke emanet edilir mi? Türkiye'yi yönetmek çırakların işi değil. Usta, usta. Baş usta. AK Parti'yi kurarken ben Pensilvanya'dan icazet almışım. Ne dedim Sayın Muharrem iddiayı ispat iddia sahibine aittir. Bunu ispat etmek senin görevin. İspat edemezsen namertsin dedim. Tuttu bir kitaptan bir satır. O kitabın yazarı da bu somut değil, soyut bir şey dedi. Dolayısıyla katılmıyorum, dedi. Böyle yalan olur mu? Başındaki adam, Kılıçdaroğlu zaten yalancı. Bu da onun yananda çırak. Oda yalancı. Benim bu güzel ülkemi yalanla dolanla siyaset yapanlara mı teslim edeceğiz. Şimdi kendisine dava açtım. Yargıda hesabını versin. Benim kendimden şüphem yok. Cezaevinden çıktım 42 bin donörle araştırma yaptım. Halkım emretti partimizi kurduk. Onun için haddini bil. Kiminle ne konuşacağını çok iyi bil. Şimdi mahkemede hesabını ver. Bu tür yalanlarla bu yola gidilir mi? Ben size inanıyorum, size güveniyorum” şeklinde konuştu.

“YAPARSA AK PARTİ YAPAR”

AKP’nin iktidarı boyunca yaptıklarını da sıralayan Erdoğan, “Yaparsa yine AK Parti yapar. 16 yılda ülkemizi her alanda 3 buçuk kat büyüttük. Ülkemizi 2023 hedeflerinde ülkemizi iki kat daha ileri götürmek istiyoruz. Bizim siyasetimiz milletimize hizmetkar olmaya geldik. Dün öyleydik, bugünde yine öyleyiz. 24 Haziran'da yeniden hizmet için yatırım için hizmet için bir kez daha destek istiyoruz. Biz hiçbir gücün önünde eğilmedik. Biz sadece Allah'ın huzurunda rükuda ve secdede eğildik. 24 Haziran'da güçlü meclis için AK Parti'yi, Cumhurbaşkanlığında şahsımı desteklemeye hazır mıyız? Adıyaman'ın bu coşkusunu bu heyecanını gördükten sonra Allah'ın izni ile 24 Haziran'da sandıkları patlatacağımızdan eminim. Allah'ın izni ile birinciler hep Adıyaman'dan çıktı. Ama bu defa bir başka çıkacağına inanıyorum. Adıyaman bunu başaracak.
Dargınlık kırgınlık yok” dedi.

İlginizi ÇekebilirErdoğan, İnce'ye sordu: Tesla'nın sahibi niye seni ziyaret etmiyor?Erdoğan, İnce'ye sordu: Tesla'nın sahibi niye seni ziyaret etmiyor?

İNCE’YE ELEŞTİRİ

Sözlerini CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi eleştirerek sürdüren Erdoğan, “Ana muhalefetin başındaki aday, ‘yüksek hızlı treni yapıp ta ne yapacaksın, yatırımlarla bizim işimiz yok' diyor. Bunların hayatları boyunca dikili ağaçları yok ki; havalimanları bizim işimiz. Adıyaman'da havalimanı var mıydı? Biz yaptık. Yaparsa AK Parti yapar. Gölbaşı-Adıyaman-Kahta hızlı tren proje çalışmaları devam ediyor. İnşallah Adıyaman'ı hızlı trene kavuşturacağız. Adıyaman havalimanına yeni bir terminal binası yaptık. 2005 yılında yolcusu 7 bin iken gecen yıl 260 bine çıktı. Adıyaman'a 10 baraj ve 1 gölet daha inşa ediyoruz. Adıyaman'ın hayat damarları olan sulama projeleri, Koçali, Çetintepe, Gömükan gibi suluma projelerini tamamlayacağız. 16 yılda 1,2 katrilyon liralık tarımsal destek verdik. Bay Kemal hani ne diyordu, çiftçilere bir şey vermiyor. Bunları biz verdik. Bay Kemal bunları biz verdik” şeklinde konuştu. İHA

Yayınlanma Tarihi:16:36,