Sözcü Plus Giriş

Erdoğan: Nedense öğrencilerimiz krediye yanaşmıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni akademik yıl açılış konuşmasında "Nedense öğrencilerimiz hep burs istiyor, krediye yanaşmıyorlar. Buradan bir müjde vermek istiyorum. Önümüzdeki eğitim döneminde burs oranlarını lisansta 500 liraya, yüksek lisansta 1000 liraya, doktorada ise 1500 liraya yükseltme kararı aldık." diye konuştu.

12:53 -

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe’deki konuşmasında şunları kaydetti;

“Hedefimiz, öğrencilerimizin okullarındaki dersleri dışında herhangi bir kurumdan ve kişiden özel destek almadan üniversiteye girebileceği bir sistemi tesis etmek ve oturtmaktır.

Paralel eğitim sistemlerine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz.

resim1_6288771

Fotoğraf: AA

Nedense öğrencilerimiz hep burs istiyor, krediye yanaşmıyorlar. Buradan bir müjde vermek istiyorum. Önümüzdeki eğitim döneminde burs oranlarını lisansta 500 liraya, yüksek lisansta 1000 liraya,  doktorada ise 1500 liraya yükseltme kararı aldık.

Yurtlarda kalan öğrencilerimizin yemek yardımını da 8 liraya yükselttik.

Üniversite öğrencilerine okula girdikleri ilk yıldan itibaren, kariyerleri konusunda rehberlik edecek bu merkezler reel sektörle iş birliği halinde faaliyet gösterecektir.

İnsan Kaynakları Ofisimiz aracılığıyla üniversite öğrencilerimizin geleceğini yakından ilgilendiren çalışmalar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu çerçevede yapacağımız ilk işlerden biri yüksek öğretimde ‘Yetenek Yönetimi’ sistemine geçmektir.

resimid_62887391_6288739

Fotoğraf: AA

Dijital Dönüşüm Ofisimizle, üniversitelerimizin ve özel sektörümüzün desteğiyle büyük bir teknoloji hamlesi başlatmak istiyoruz. Dijital teknolojilerin kullanımı ve geliştirilmesi konusunda dünyada öncü ülkeler arasına girmek istiyoruz. Burada kararlılığımız var. Ancak bu sayede ekonomik ve sosyal refah düzeyimizi gerçek manada yükseltebiliriz. Bunun için verimliliği ve rekabet gücünü yükseltecek projelere destek vereceğiz.

Üniversite mezunlarının istihdamlarını takip ederek üniversite ve bölüm bazında başarı düzeyini ölçmeyi planlıyoruz. Böylece hangi üniversitemizin ve hangi bölümlerimizin öğrencilerimizin istihdamına ne düzeyde katkı sağladığını da görebileceğiz. Hatta bu ölçüm sonuçlarını üniversitelerimize vereceğimiz desteğin kriterlerinden biri haline getirmeyi düşünebiliriz.

Üniversitelerimizden mezun olan en yetenekli öğrencilere çok özel kariyer fırsatları sunarak kamuda veya özel sektörde değerlendirilebilmelerini sağlayacağız.

Yabancı dil eğitimi konusunda merkezi bir standart oluşturmak istiyoruz. Bunun için üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavları, ÖSYM üzerinden merkezi olarak yapılabilir.”

AA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:16 03.10.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more