Erdoğan’a fahri doktorasını veren Nizar Akil şimdi nerede?

Nizar Akil, o tarihlerde rektörlüğünü yürüttüğü Suriye Halep Üniversitesi'nde dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği fahri doktora ile gündeme gelmişti. Daha sonra ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye yerleşen Akil'in Gaziantep Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptığı ortaya çıktı.

Erdoğan’a fahri doktorasını veren Nizar Akil şimdi nerede?

2009 yılında Recep Tayyip Erdoğan’a Halep Üniversitesi’nde fahri doktora unvanı verilmişti. Bu fahri doktora aynı zamanda üniversitenin 51 yıllık tarihinde bir ilkti… Cübbesini üzerine giyen Erdoğan, fahri doktorasını Yılmaz Özdil’in de bugünkü köşe yazısında kaleme aldığı, Halep Üniversitesi’nde 30 yıl öğretim üyeliği ve 6 yıl da rektörlük yapan Prof. Dr. Nizar Akil’in ellerinden almıştı. 2013 yılında ise üniversitenin yeni rektörü Dr. Kadr el Urfalı, senato toplantısında yaptığı açıklamayla fahri doktora unvanının geri alındığı belirtilmişti.

ERDOĞAN TEK ADAY

Dönemin Rektörü Akil, üniversite bünyesinde oluşturulan kurula sadece Erdoğan’ın isminin sunulduğuna dikkat çekerek, “Bu fahri doktora, üniversitenin 50 yılını temsil ediyor. Sayın Erdoğan’dan başka aday yoktu, çünkü bizim bütün kriterlerimize uyan başka kimse bulunmuyordu” demişti.

FOTO: İHA

FOTO: İHA

ARTIK GAZİANTEP’DE

2004-2010 yılları arasında Halep Üniversitesi Rektörü olan Nizar Akil 2012’de Türkiye’ye yerleştikten sonra Gaziantep’e geldi ve Gaziantep Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine başladı. Akil halen GAÜN Tıp Fakültesi’nin akademisyen kadrosunda yer alıyor.

Akil'in Türkiye'si n'olacak? İlginizi Çekebilir Akil'in Türkiye'si n'olacak?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...