Erdoğan’ın yerini başyaveri bildirdi

“Darbecilerin, Cumhurbaşkanı’nın Marmaris’teki yerini SÖZCÜ’deki haberden öğrendiği” iddiası bir kez daha yalanlandı. Genelkurmay çatı davasında mütalaa veren savcı başlıktaki bu tespiti yaptı.

Erdoğan’ın yerini başyaveri bildirdi

SÖZCÜ Gazetesi'ne 19 Mayıs 2016'da başlatılan algı operasyonu ve açılan dava kapsamında, “Darbecilerin, Cumhurbaşkanı'nın Marmaris'teki yerini SÖZCÜ'deki haberden öğrendiği” iddiası, bir kez daha çürütüldü. Genelkurmay çatı davasında esas hakkındaki görüşünü açıklayan Savcı Bülent Karakuş, Cumhurbaşkanı Başyaveri Ali Yazıcı'nın, Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı yeri öğrenmeleri için diğer yaverleri görevlendirdiği ve kaldığı otelin bilgisini alıp, suikast timine bizzat aktardığını belirtti.

YAVERLERE GÖREV

Mütalaada, Erdoğan'ın başyaveri olan Ali Yazıcı'nın eylemleri de detaylı biçimde şöyle anlatıldı: “Sanığın, darbe teşebbüsünün en önemli unsurlarından birisi olan Cumhurbaşkanı'na suikast için onun yerini öğrenme ve aynı amaçla Başbakan'ın yerini öğrenme görevini üstlendiği… Bu konuda kendisine bağlı yaverleri görevlendirdiği, elde ettiği bilgilerin suikast için oluşturulan ekibe ulaştırılmasını sağladığı…”

EKİPLE ÇİĞLİ'DE BULUŞTU

“Cumhurbaşkanının Marmaris'teki yerini öğrendikten sonra suikast için oluşturulan ekiple buluşmak üzere İzmir Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı'na gittiği… O ana kadar bu grubun Cumhurbaşkanı'nın Okluk Körfezi'ndeki tesiste bulunduğunu zannettikleri anlaşılmıştır. Sanığın bu bilgiyi teyit etmesi üzerine grubun Marmaris'te bulunan otele gittikleri, böylelikle FETÖ'nün gerçekleştirdiği darbe girişimini ülke çapında planlayan ve organizasyonunu yapan Yurtta Sulh Konseyi içinde yer aldığı tespit edilmiştir.”

Oteli havacı yaver bulmuştu

Erdoğan'ın yaveri Ali Yazıcı'yla ilgili “Eylemlerinin darbe faaliyeti kapsamında işlenen tüm suçlardan sorumlu tutulmasına yetecek boyuta ulaştı” denildi.

Erdoğan'ın yaveri Ali Yazıcı'yla ilgili “Eylemlerinin darbe faaliyeti kapsamında işlenen tüm suçlardan sorumlu tutulmasına yetecek boyuta ulaştı” denildi.

Hava Yaver Erkan Kıvrak ifadesinde, Başyaver Ali Yazıcı'nın kendisi üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı oteli öğrenmeye çalıştığını belirterek, “14 Temmuz 2016'da uçakla Cumhurbaşkanlığı korumalarıyla birlikte Antalya'ya gittim. Beni Ali Yazıcı görevlendirdi. Cumhurbaşkanı, 16 Temmuz'da Antalya'da programa katılacaktı. Yazıcı aradı. ‘Cumhurbaşkanı hangi otelde kalıyor, 2 tane Grand Yazıcı Otel varmış, hangisinde kalıyor, öğrenir misin?' diye sordu. İnternetten oteli buldum. Başyaver Ali Yazıcı'yı arayarak, otelin yerini söyledim” demişti.

BELGELERLE AKLANMIŞTIK

18 Ekim 2017'de bu manşeti attık.

18 Ekim 2017'de bu manşeti attık.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin Akıncı Üssü'ndeki eylemlerle ilgili iddianameye göre, darbecilerin, 12 ve 13 Temmuz'da, 2 F-16 uçağıyla Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otel ve civarını fotoğrafladığı tespit edilmişti. SÖZCÜ, 18 Ekim 2017'de “İşte SÖZCÜ'yü aklayan belgeler” manşetiyle algı operasyonunu çürütmüştü. Yine darbe girişiminin ardından Ankara Başsavcılığı'nca düzenlenen Muhafız Alay Komutanlığı'ndaki cuntacılara ilişkin iddianamede de Başyaver Ali Yazıcı ile Kara Yaver Mete Semercioğlu, Hava Yaver Erkan Kıvrak ve Deniz Yaver Şafak Deliacı'nın kalkışmadan bir gün önce bir toplantı yaparak, Erdoğan'ın darbe girişimi sırasında bulunduğu yeri öğrenip suikast timine haber verilmesi konusunda karar aldıkları belirtilmişti. İddianamede, bu isimlerin yaptıkları plan doğrultusunda Erdoğan'ın yerini öğrendikleri ve suikast timine bildirdikleri detaylarıyla anlatılmıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...