Sözcü Plus Giriş

Erzincan, Bingöl, Tunceli sahur ve iftar ne zaman, saat kaçta? İşte 2018 imsakiyesi

Büyük bir aşkla beklenen Ramazan ayı geldi. Ramazan'ın başlamasıyla en çok sorulan soruların başında iftar ve sahur saatleri geliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 yılı için imsakiyeyi açıkladı.Haberimizdeki iftar saati uygulamasından farklı illeri seçerek Türkiye’deki tüm illerin iftar ve sahur vakitlerini sorgulayabilirsiniz. İşte Erzincan, Bingöl, Tunceli sahur ve iftar vakitleri...

Güncellenme: 12:35, 01/03/2019
Erzincan, Bingöl, Tunceli sahur ve iftar ne zaman, saat kaçta? İşte 2018 imsakiyesi

İslam alemi için en kutsal ay sayılan ramazan ayında milyonlarca Müslüman her gün sahura kalkıp oruç tutuyor.Vatandaşlar internet üzerinden iftar ve sahur vakitlerini araştırıyor. Oruç tutan vatandaşlarımız imsak, sahur ve iftar ne zaman saat kaçta sorularının yanıtını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ramazan ayında Antalya imsakiyesi açıklandı. Haberimizden hem Erzincan, Bingöl, Tuncel illerinde iftara ne kadar kaldı sorusunun cevabını hem de sahur ve iftar vakitlerini öğrenebilirsiniz.

ERZİNCAN İÇİN İFTAR VAKTİ

BİNGÖL İÇİN İFTAR VAKTİ

TUNCELİ İÇİN İFTAR VAKTİ

RAMAZAN AYINDA TUTULAN ORUCUN ÖNEMİ

Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın İslam peygamberi Hazreti Muhammed'e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)

Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.

TERAVİH NASIL KILINIR?

2017 Ramazan ayında ilk Teravih namazı 26 Mayıs 2017 gecesinde kılınacak. Teravih Namazı dini bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir. Teravih namazını dört rekatta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekatta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekatının sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlil (la ilahe illallah demek) ve salavat ile meşgul olunması uygundur.

Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

Yayınlanma Tarihi:10:53,