Etiyopyalı Cevahirler Türk olabilecek

İş insanı Ayşe Cevahir Ersoy ile eşi Mehmet Kenan Ersoy'un Etiyopya'dan evlat edindikleri biri kız biri erkek iki çocuğun Türkiye tarafından tanınması için açtıkları dava karara bağlandı. Mahkeme çocukların Türkiye tarafından tanınmasına karar verdi.

Etiyopyalı Cevahirler Türk olabilecek

İş insanı Ayşe Cevahir Ersoy ile eşi Mehmet Kenan Ersoy Ağustos 2016’da Etiyopya Cumhuriyeti’nde yetimhanede yaşayan 2 yaşında iki çocuğu evlat edinmek için başvurdu. Çift, Etiyopya hükümeti ile 2 yaşında yetim kalan Salem ve Yaret isimli çocukları evlat edinmek için sözleşme imzaladı. Etiyopya yerel mahkemesi de sözleşmeyi onayladı. Çocukları Türkiye’ye getiren çift, Etiyopya mahkemesinin kararının Türkiye’de de geçerli olabilmesi için tanınma ve tenfiz davası açarak çocukların nüfus kütüğüne tescilini istedi.

ÇOCUKLAR İÇİN KAYYIM ATANDI

Dava dilekçesinde, “Etiyopya mahkemesinin kararının Türkiye’de de tanınmasını, çocukların Ersoy çiftine ait nüfus kaydına tescilini ve bu karar doğrultusunda nüfus kaydının düzeltilmesini istiyoruz” denildi. Bu arada henüz nüfusa kayıt olmadıkları için, çocukların temsiliyeti için mahkeme kayyım atadı.

MAHKEME ETİYOPYALI ÇOCUKLARIN TANINMASINA KARAR VERDİ

İstanbul Aile Mahkemesi’nde bugün karar duruşması yapıldı. Duruşmaya Ayşe Cevahir Ersoy’un avukatları katıldı. Mahkeme, Etiyopya yerel mahkemesi tarafından onaylanan evlatlık sözleşmesinin mahkemeye ulaştığını bildirerek, davayı karara bağladı. Mahkeme, çocukların temsiliyeti için atadığı kayyımın kaldırılmasına karar vererek, şuan da 3,5 yaşında olan kız çocuğu Salem Mehmet Ersoy ile 3 yaşında olan erkek çocuğu olan Yaret Mehmet Ersoy’un Ersoy çiftinin çocukları olarak tanınmasına karar verdi.

KARAR KESİNLEŞİNCE NÜFUSA KAYIT OLABİLECEKLER

Karar kesinleşince Ersoy çifti evlat edindikleri çocukları nüfuslarına geçirebilecek.

emine-erdogan-dah

FOTO:DHA

EVLAT EDİNDİĞİ KIZININ FOTOĞRAFINI EMİNE ERDOĞAN’A GÖSTERMİŞTİ

Ayşe Cevahir Ersoy, geçen yıl iftar yemeğinde bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Etiyopya’dan evlat edindiği kızının cep telefonunda bulunan fotoğrafını göstermişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...