Sözcü Plus Giriş

Fatih Dönmez kimdir? Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Kaç yaşında ve nereli? İşte hakkında merak edilenler…

Fatih Dönmez kimdir? sorusu dün akşam kabinenin açıklanması ile beraber en çok merak edilen soruların başında geldi. Fatih Dönmez Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı oldu. Dönmez, 2015'den bu yana Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürütüyordu. Peki, Fatih Dönmez kaç yaşında, nereli? İşte, Fatih Dönmez'in kısa bir hayat hikayesi ve hakkında az bilinenler...

Güncellenme: 08:19, 10/07/2018
Fatih Dönmez kimdir? Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Kaç yaşında ve nereli? İşte hakkında merak edilenler…

Dün akşam kabinenin açıkanması sonucunda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez oldu. Fatih Dönmez kimdir merak ediliyor. Son yıllarda arz güvenliği, enerji yoksulluğu, doğal gaz projeksiyonları, enerji sektöründe Ar-Ge, stratejik planlama, performans yönetimi, fizibilite hazırlama, organizasyon geliştirme ve şirketlerin AB’ye uyumu gibi konularında yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Fatih Dönmez merak ediliyor. İşte Fatih Dönmez hakkında merak edilenler ve kısa bir yaşam öyküsü…

FATİH DÖNMEZ KİMDİR? 

Fatih Dönmez, 1965 yılında Bilecik’te doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini İstanbul’da tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2005 yılında e-MBA sertifika programını tamamladı. İş hayatına NETAŞ’ta Ar-Ge mühendisi olarak başladı. İş hayatı boyunca enerji ve Telekomünikasyon firmalarında değişik kademelerde yöneticilik yaptı.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ’ta Etüt ve Proje Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

2002 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanlığında, İştirakler Genel Koordinatörü olarak; İBB iştiraklerinin yönetim kurullarında başkan ve üye olarak görev yaptı. Türkiye Elektrik Sanayi Birliği’nin (TESAB) kurucuları arasında yer alan Dönmez, aynı zamanda TESAB yönetim kurulu üyeliği de yaptı.

4 Ocak 2008’de EPDK Kurul üyeliğine atanan Dönmez, EPDK’nın üyesi olduğu ERRA’da (Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği) 2008 ve 2010 Genel Kurullarında üye ülkelerin temsilcileri tarafından Yönetim Kurulu üyesi seçildi. ERRA’nın strateji raporunun hazırlanmasına öncülük ederek, arz güvenliği komitelerinde görev aldı.

Enerji sektöründe birçok yazı ve rapora imza atarak; arz güvenliği, enerji yoksulluğu, doğal gaz projeksiyonları, enerji sektöründe Ar-Ge, stratejik planlama, performans yönetimi, fizibilite hazırlama, organizasyon geliştirme ve şirketlerin AB’ye uyumu gibi konularında çalışmalar yürüttü.

24.12.2015 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığına atanan Fatih Dönmez, evli ve 3 çocuk babasıdır.