Sözcü Plus Giriş

Felakete davetiye

Rize bugün sele teslim oldu. Yaşanan felaketin ortasındaki bir binanın görüntüsü ise Türkiye'deki çarpık kentleşme ve doğa katliamının simgesi gibi duruyor. Adeta felakete davetiye çıkaran 8 katlı binanın inşaatının devam ettiği de objektiflere yansıdı.

16:26 -

Rize´de dün başlayan ve bu sabah etkisini artıran sağanak, merkeze bağlı Güzelyurt, Salarha ve Muradiye  beldeleri başta olmak üzere bir ç.ok yerde su baskınları ve heyelanlara neden oldu. Güzelyurt ve Islahiye köylerinde 8 kişi heyelanlı bölgede mahsur kalırken Muradiye Belde Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı, sosyal medya hesabından “Allah´ım yardım et batıyoruz” paylaştı yaptı. Bölgeye çok sayıda iş makinesi ve kurtarma ekibi sevk edildi.

Kentte yaşanan felaketi haberleştiren gazetecilerin objektiflerine ise doğusundan batısına Türkiye’nin her yerinde rastlanan çarpık abidesi gibi duran bir bina takıldı. İnsanın doğayı katletmesinin ve çarpık kentleşmenin simgesi gibi duran bina, yaşanan felakette insanların payını da gözler önüne serdi. Üstelik dere yatağına, hatta bir bölümü derenin üzerine gelecek şekilde inşa edilen 8 katlı binanın yapının devam ettiği de görülüyor. Sel felaketinin ardından Allah’a sığınan belediye başkanlarına, felaket gelmeden önce sorumluluk alanlarındaki çarpık yapılaşmanın önüne geçmelerini tavsiye diyoruz.

 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more