Sözcü Plus Giriş

Fotoğrafçılıkta ‘1/3 kuralı’ doğadaki ve sanattaki hangi oranın ismiyle bilinir? | 2 Aralık 19.00 Hadi ipucu sorusu

Hadi 2 Aralık ipucu sorusunu Instagram hesabından yayınlandı. Bu akşam diğer günlerin aksine saat 19.00'da takipçileriyle buluşacak olan Hadi, ödül olarak ise 40 bin lira veriyor. Bu akşamki soruyu fotoğraf ile ilgilenenler kolayca yanıtlayabilecek. 2 Aralık ipucu sorusu şöyle: Fotoğrafçılıkta temel çekim tekniklerinden biri olan '1/3 kuralı' doğadaki ve sanattaki hangi oranın ismiyle bilinir? İşte Hadi ipucu sorusunun cevabı...

17:34 -
Fotoğrafçılıkta ‘1/3 kuralı’ doğadaki ve sanattaki hangi oranın ismiyle bilinir? | 2 Aralık 19.00 Hadi ipucu sorusu

Hadi ipucu sorusu ve cevabı haberimizde yer alıyor. Hadi ipucu sorusunu bu akşam fotoğraf çekme tekniklerinden geliyor. Işık, açı ve kompozisyon iyi fotoğraf çekebilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar. Peki fotoğrafçılıkta temel çekim tekniklerinden biri olan ‘1/3 kuralı’ doğadaki ve sanattaki hangi oranın ismiyle bilinir? İşte Hadi ipucu sorusunun cevabı…

2 ARALIK HADİ İPUCU SORUSU

CEVAP: Altın oran

hadi

ALTIN ORAN NEDİR?

Altın Oran, matematikte ve fiziksel evrende ezelden beri var olmasına rağmen, insanlar tarafından ne zaman keşfedildiğine ve kullanılmaya başlandığına dair kesin bir bilgi mevcut değildir.

Euclid (M.Ö. 365 – M.Ö. 300), “Elementler” adlı tezinde, bir doğruyu 1.6180339… noktasından bölmekten bahsetmiş ve bunu, bir doğruyu ekstrem ve önemli oranda bölmek diye adlandırmıştır. Mısırlılar keops Piramidi’nin tasarımında hem pi hem de phi oranını kullanmışlardır. Yunanlar, Parthenon’un tüm tasarımını Altın Oran’a dayandırmışlardır.

Bu oran, ünlü Yunan heykeltıraş Phidias tarafından da kullanılmıştır. Leonardo Fibonacci adındaki İtalyan matematikçi, adıyla anılan nümerik serinin olağanüstü özelliklerini keşfetmiştir. Leonardo da Vinci, 1509’da Luca Pacioli’nin yayımladığı İlahi Oran adlı bir çalışmasına resimler vermiştir.

Bu kitapta Leonardo da Vinci tarafından yapılmış Five Platonic Solids (Beş Platonik Cisim) adlı resimler bulunmaktadır. Bunlar, bir küp, bir Tetrahedron, bir Dodekahedron, bir Oktahedron ve bir Ikosahedronun resimleridir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more