Fransız istihbaratı Türk vekilleri izledi

Türkiye’den kaçırılan tarihi eserleri araştırmak ve ülkemize iadelerini sağlamak amacıyla Paris'teki Louvre Müzesine giden Türk Milletvekillerinin, Fransız Gizli İstihbarat Servisi tarafından izlendiği bildirildi. CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, müzeyi gezerken Fransız istihbaratından olduğunu tahmin ettikleri bir kadının, kendilerini izlediğini söyledi.

Fransız istihbaratı Türk vekilleri izledi

Anadolu’dan yurtdışına kaçırılan kültür varlıklarımızın belirlenerek iadelerinin sağlanması amacıyla kurulan TBMM Araştırma komisyonu üyeleri geçen hafta Fransa ve İngiltere'deki müzelerde inceleme yaptı. Paris Louvre Müzesinin “İslam Eserleri” bölümünü gezen Komisyon Başkanı AKP Sakarya Milletvekili Mustafa İsen ile CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu’na Fransız müze görevlisi bilgi verdi.

KADIN İSTİHBARATÇI

Kuyucuoğlu bu sırada kendilerini izleyen ve Fransız istihbarat teşkilatından olduğunu tahmin ettikleri bir başka kişinin de olduğunu belirterek şunları söyledi:

”Bize bilgi veren kadın müze görevlisinin, gözlüklü başka bir kadın tarafından sürekli baskı altında tutulduğunu gördük. İstihbarat teşkilatından gibi, sürekli karşıdaki bayanın bize anlattıklarını çok dikkatli izliyor ve hep karşısında duruyordu. Müze görevlisine baskı uygulandığı izlenimini aldık.

Kuyucuoğlu, Louvre müzesinde, Bursa Ulu Cami mihrabının da sergilendiğine işaret ederek, dini eserlerde zaman aşımı olmadığını hatırlattı. Anadolu'ndan kaçırılan tarihi eserlerle Almanya'da Bergama, Avusturya'da Efes, Fransa ve ABD'de İslam eserleri, Rusya'da ise Troya müzelerinin oluşturulduğunu belirten Kuyucuoğlu, “Almanya’daki Bergama Müzesi, yılda 1 milyar Euro kazanmış. Louvre Müzesi'ni yılda 9-10 milyon kişi ziyaret ediyor. Ülkemizden kaçırılan tarihi eserlerin tespiti ve iadesinin sağlanması için kararlı ve etkin adımlar gerekiyor” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...