Sözcü Plus Giriş

Gazeteci Ümit Kartal gözaltında!

İzmir’de yayın yapan İz Gazete’nin Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal gözaltına alındı.

Gökmen ULU
Güncellenme: 20:24, 03/02/2018
Gazeteci Ümit Kartal gözaltında!

Dün saat 18:00 sıralarında İzmir Emniyeti Terörle Mücadele ekipleri, Çankaya Mahallesi'ndeki İz Gazete merkezine gitti. Polis, hakkında yakalama kararı olduğunu belirttikleri Ümit Kartal'ı burada gözaltına aldı. Gazetede arama yapılmadı. Ekipler, Kartal'ın Çiğli ilçesindeki evine giderek arama yaptı. Arama sonunda Kartal'ın sadece cep telefonuna el konulduğu bildirildi. Kartal, devlet hastanesinde yapılan sağlık kontrolünün ardından Çankaya'daki TEM nezarethanesine götürüldü.

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

HAKKINDAKİ SUÇLAMANIN DETAYI AÇIKLANMADI

Kartal'ın avukatı Göktuğ Burucuoğlu, dosyada gizlilik kararı olduğunu belirterek, “Neyle suçlandığını tam olarak bilmiyoruz. Sadece Ümit Kartal'ın savaş karşıtı, barış yanlısı haberleri nedeniyle gözaltına alındığı bilgisine sahibiz” dedi. Burucuoğlu, “Ümit Kartal'ı nezarethanede ziyaret ettim. Sağlığı ve morali iyi. Henüz ifadesi alınmadı. OHAL yetkisine dayanılarak suçlama hakkında detaylı bilgi verilmedi. 7 günlük gözaltı kararı var” diye konuştu.

NEZARETHANEDEN MESAJ GÖNDERDİ

Kartal, nezarethanede kendisini ziyaret eden avukatı aracılığıyla gönderdiği mesajda, “Bugüne kadar ben varken İz Gazete nasıl yoluna devam ettiyse, bundan sonra da aynı kararlılıkla yoluna devam edecek. Biz buradayız, burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

EŞİ EZGİ KARTAL'DAN İLK AÇIKLAMA

Ümit Kartal'ın eşi Ezgi Kartal, “Ümit'i tanıdığım günden beri hep güzel olan değerlerin yanında durdu. Hem ülkemizde hem de dünyada savaşlara karşı barışı savundu. Gerçekte olan neyse onu söylemekten hiçbir zaman kaçınmadı. Gazeteciliğini yaparken de bu onurlu dik duruşundan ödün vermedi. Gazetecilik suç değildir. Ailesi olarak Ümit'in bir an önce aramıza döneceğine olan inancımızla onun yanındayız” dedi. Dayanışma gösteren herkese teşekkür eden Ezgi Kartal, sözlerini şöyle tamamladı: “Güzel günler gelmez bize, biz güzel günlere yürümedikçe.”

GAZETECİLER CEMİYETİNDEN AÇIKLAMA

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, “Adalet için, gazetecilik için, ülkemizin her bireyi için çok kaygılıyız. Düşünceye, ifade özgürlüğüne, haber alma hakkına engel olmak demokrasiyi engellemektir. Çok seslilik demokrasinin gereğidir. Her sese saygılı olmak, her sözün kıymetini bilmek gerekir. Gerçek ve onurlu bir gazeteci mesleğini gereğini yerine getirir. Ümit Kartal gazetecidir. Sesimizi duyurmak için bir kez daha haykırıyoruz; gazetecilik suç değildir” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:13:51,