Gülen’in talimatıyla 53 milyon lira yatırmışlar

Fenerbahçe'ye kurulan kumpasta yargılanan 12 ismin, FETÖ elebaşı Gülen’in talimatıyla Bank Asya’ya para yatırdığı, dava dosyasına girdi.

Gülen’in talimatıyla 53 milyon lira yatırmışlar

Aytunç ERKİN / SÖZCÜ

Tarih 3 Temmuz 2011. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve bazı yöneticilerinin de aralarında bulunduğu toplam 93 kişi gözaltına alındı. Yıldırım dahil çok sayıda isim tutuklandı. Fenerbahçe bu operasyonun ‘kumpas' olduğunu o dönem adıyla cemaat olan yapının kurguladığını ısrarla anlatmaya çalıştı. Ve 17-25 Aralık operasyonlarının ardından başlayan süreçte Fetullah Gülen ve örgütünün Ergenekon'la başlayan süreçte bu operasyonlara imza attıkları anlaşıldı. İşte Gülen 2013'te bir çağrı yaptı ve Bank Asya'yı kurtarmak için herkesin parasını yatırması talimatı verdi.

MAHKEME BANKAYA SORDU

15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimin ardından süren davalarda şüpheliler FETÖ'yle bağları olmadığını iddia etti. Ancak savcılıklar örgüt üyesi olma kriterlerinden birini “Bank Asya'ya para yatırmak” olarak belirledi. Silivri'de süren ve Fenerbahçe'ye kumpas kuran isimlerin yargılandığı İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi de “Şike kumpası” dosyasında yer alan 109 sanığın Bank Asya'daki para hareketlerini talep etti. Bankadan 23 Şubat 2017'de gelen yazıya göre, 52 ismin Bank Asya'da hesabı var, 12 ismin de 2013'ten sonra Fetullah Gülen'in talimatıyla 53 milyon lira para yatırdığı görüldü.

isimler

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...