Sözcü Plus Giriş

12:30 Hadi ipucu sorusu: Sadun Boro’ya eşlik eden evcil hayvan hangisiydi? (12 Kasım)

Hadi ipucu sorusu bugün yani 12 Kasım'da ünlü bir gezginden geldi. Sadun Boro'ya eşlik eden evcil hayvan Hadi 12:30 ipucu sorusu oldu. Peki Sadun Boro'ya eşlik eden evcil hayvan hangisidir? İşte Sadun Boro'nun hayatına dair çok önemli bilgiler ve hadi ipucu sorusu olan evcil hayvan...

09:49 -
12:30 Hadi ipucu sorusu: Sadun Boro’ya eşlik eden evcil hayvan hangisiydi? (12 Kasım)

Hadi öğlen yarışmasının ipucu sorusu belirlendi. Bugünkü Hadi sorusu “Sadun Boro’ya eşlik eden evcil hayvan hangisiydi?” oldu. Hadi ipucu sorusu yarışmanın sosyal medya hesabından, “Gemiyle dünya turuna çıkmak çoğumuzun hayalidir. Sadun Boro bu hayali, yelkenliyle gerçekleştiren ilk Türk denizcidir. Bugünkü ipucumuz ise dünya turunda Sadun Baro'ya eşlik eden evcil dostu hakkında. Yelkenliyle dünya turu yapan ilk Türk denizci olan Sadun Boro’ya eşlik eden evcil hayvanı hangisiydi?” şeklinde paylaşıldı. İşte Sadun Boro’ya eşlik eden evcil hayvan…

12:30 HADİ İPUCU SORUSU

Soru: Sadun Boro’ya eşlik eden evcil hayvan hangisiydi?

Cevap:  Kedi

hadi-ipucu 12 kasım

SADUN BORO KİMDİR?

1928 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti. Denizcilik hayatına önce sandalla başladı; liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesine sahip oldu.

Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra 1948’de İngiltere’ye giderek Manchester Üniversitesi’nin Tekstil Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi.

1952’de Ling adlı 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere’den Karayip Adaları’na kadar uzanan ilk açıkdeniz, Atlantik aşırı yolculuğunu bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi. O zaman ‘Cumhuriyet’ gazetesinde tefrika olan bu gezinin anıları 2004’te Bir Hayalin Peşinde adlı eserinde neşredilmiştir.

Bugünkü yelkenlisi 10,5 metre boyunda ve keç armalı Kısmet, 1963’te Salacak’ta Athar Beşpınar’ın atölyesinde kızağa kondu. Hayatta en büyük emeli olan dünya seyahatine 1965’te Alman asıllı eşi Oda Boro ile beraber çıktı. Onlara Kanarya Adaları’nda aldıkları ünlü kedileri Miço eşlik etti. Üç yıl süren seyahatin anıları Hürriyet gazetesinde yayımlandı. Bu anılar, daha sonra Pupa Yelken adlı kitapta toplandı.

Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman sekiz yaşında olan kızları Deniz’le beraber Karayip Adaları’nı, Amerika’nın doğu sahillerini gezdi.

1980’den beri Bodrum’da yaşayan Sadun Boro özellikle Gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için çaba harcamış, Okluk Koyu'nun ortasına Denizkızı heykeli yapılmasını sağlamıştır. Boro, gazete ve dergilere deniz ve doğa sevgisini aşılayan yazıları uzun süre yazmayı sürdürmüştür.

Sadun Boro’nun 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mil yaptığı 'Kısmet' adlı teknesi, İstanbul/Hasköy’deki eski Haliç Tersanesi’nin olduğu yerde, Rahmi Koç Müzesi’nde görülebilir.

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan 87 yaşındaki Sadun Boro, 05.06.2015 Marmaris'te tedavi gördüğü hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir.

Son güncelleme: 10:32 12.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more