Sözcü Plus Giriş

Hadi ipucu sorusu: Maraş’ın plakası kaçtır? Hadi yarışması ipucu

Hadi ipucu sorusu belli oldu. Bugünün hadi ipucu sorusu dondurması ile meşhur ilimizden geldi. Ülkemizde plakalarda yer alan sayılar her bir ilimizi temsil ediyor. Peki, Kahramanmaraş'ın plaka numarası kaç? İşte, ipucu Hadi...

18:18 -
Hadi ipucu sorusu: Maraş’ın plakası kaçtır? Hadi yarışması ipucu

Hadi ipucu sorusu merakla bekleniyordu. Saat 20:30’da başlayacak Hadi ipucu sorusu belli oldu. 7 Aralık'ta Hadi'de ipucu olarak, “Kahramanmaraş, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra İstiklal Madalyası'yla ödüllendirilerek “Kahraman” unvanını almıştır. Meşhur dondurmasını sevmeyenimiz yoktur. Peki, Kahramanmaraş'ın plakası nedir? Heyecanla takip edilen yarışmadan önce yayınlanan Hadi ipucusunu merak eden yarışmacılar ise Hadi ipucu sorusunu araştırıyor. İşte, Hadi ipucu sorusu ve cevabı…

HADİ İPUCU SORUSU (7 ARALIK)

Hadi bugün ipucu sorusu: Kahramanmaraş’ın plakası kaçtır, oldu. 1967 yılında ilk iki hane plaka koduna geçildi. Kahramanmaraş plaka kodu 46’dır.

kahramanmaras

KAHRAMANMARAŞ’IN TARİHİ

Kahramanmaraş, eski ve halk arasındaki adıyla Maraş, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık on sekizinci şehri. 2016 itibarıyla 1.112.634 nüfusa sahiptir. Kurtuluş Savaşı’nda işgale direnişi nedeniyle TBMM tarafından 5 Nisan 1925’te şehre İstiklal Madalyası verildi. Maraş olan adı, 7 Şubat 1973’te Kahramanmaraş olarak değiştirildi.

MARAŞ DONDURMASI GEÇMİŞİ

Kahramanmaraş dondurması, Ahir Dağı ve Maraş Dondurma ustalarının bir mucizesidir. Ahir Dağının yüksek yamaçlarında Maraş Coğrafyasına özgü kekik, keven,sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerle beslenen keçilerin eşsiz kıvam ve aromaya sahip sütleri ve Ahir Dağının topraklarından baharla beraber yeşeren yabani orkide çiçeklerinin yumru köklerinden elde edilen Salep'in Dondurma ustalarının mahir ellerinde benzersiz bir lezzete ulaşarak Türkiye'de tek, Dünyada marka olmuştur.Osmanlılar Döneminde saraylarda “karsambaç” adı verilen bir yiyecek türünün farklı bir uzantısı olarak bulunmuştur. Yörede Maraşlı Osman Ağa diye bilinen kişi Osmanlı Saraylarına ve asil konaklarına yabani orkide (Salep) satardı.

Bir gün satış bittikten sonra artan salebi şeker ve süt karışımı olarak kara gömmüş. Ertesi gün baktığında, salebin kıvamındaki değişiklik dikkatini çekmiş. Süt, Şeker ve sahleb karışımının yoğunluk kazandığını ve sakız gibi uzadığını görmüş. Önce kendisi tatmış ve farklı bir lezzet olduğunun farkına varmış ve kendi çevresinde bir çok kişinin bu yeni bulunan gıda maddesini tadıp beğenmesi ile salepli Karsambaç olarak bilinen bu gıda maddesi üç kuşak sonra Maraş Dondurması olarak tanınmaya başlar. Kahramanmaraş Dondurmasının en büyük özelliği üretiminde kullanılan sütün keçi sütü olmasıdır. 90 derece sıcaklıkta kaynatılan sütler, mikroorganizmalardan arındırılıyor. Daha sonra bu süte önce sahlep, ardında şeker katılır. İyice karıştırılan bu karışım, 6-8 saat dinlendirdikten ve eksi 6 derecede soğutulduktan sonra tüketime sunulur. İçerisinde A B C D ve E grubu vitaminleri ile kalsiyum fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum demir ve çinko gibi mineraller de bulunan Kahramanmaraş dövme dondurmasının 100 gr. sade dondurmada 135 mg kalsiyum, 115 mg fosfor, 100 mg. sodyum, 160 mg. potasyum, 0,1 mg. demir, 130 mg. A vitamini, 0,21 mg.E vitamini 0,25 mg. B vitamini ve 0,13 mg. diğer vitaminlerin olduğu tespit edilmiştir. Bugün Kahramanmaraş dövme dondurması 50 farklı çeşit ve tat da üretilip yurt içi ve yurt dışına dağıtımı yapılmaktadır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 20:25 07.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more